Yalı Kahvesinden Otele...

Bodrumlu turizmciler Ayşe ve Sami Akbaş’ın hayatı üzerinden, Bodrum’un geçirdiği sosyo-ekonomik kültürel değişimin ele alındığı “Yalı Kahvesinden Otele” isimli kitabın imza günü gerçekleştirildi.

Yalı Kahvesinden Otele...

Bodrum’un ilk turizmcilerinden Sami Akbaş ile eşi Ayşe Akbaş’ın hayat hikayesi kitap oldu. Hamdi Topçu tarafından yazılan 176 sayfalık kitap, yaklaşık 2 yılda hazırlandı. 

Sami Otel’de kitabın imza günü gerçekleştirildi. İmza gününe Akbaş ailesinin yakınları ve dostlarının yansıra siyasi parti ve çeşitli STK temsilcilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı. Etkinlikte Hamdi Topçu ve Sami Akbaş, Bodrum Türküleri eşliğinde okurları için kitabı imzaladı. 

Kitabın yazarı Hamdi Topçu, basın mensuplarına yaptığı açıklamada kitap ile ilgili şu bilgileri aktardı:

“Biz kitapta Sami beyin hayatını eşinin hayatı ile birlikte aldık. Çünkü bu tür başarılarda kadının varlığını ortaya koymamız gerektiğini düşünüyorum. Benim bir şiirimde de belirttiğim gibi Bodrumlu kadınlar için deniz kuması derim. Yani Bodrumlu kadınların kuması denizdir. Çünkü Bodrumlu erkekler daha çocukluk yaşlarından başlayıp ömürlerinin çoğunu neredeyse denizde geçirirler. Bodrumlu kadınlar bana göre erkeklerden daha güçlüdür. Ayşe Akbaş da aslında bu güçlü kadınlardan birisi. Yalı Kahvesinden Otele gelişiminin bir diğer ana kişisinin Ayşe Akbaş olduğunu gördük. Dolayısıyla Ayşe Akbaş ve Sami Akbaş el ele varlığını işlemeye çalıştık. Bir diğer anlayışımız da şuydu, Sami bey sıfırdan büyük emeklerle, girişimcilikle bu noktaya gelen birisi. Ama onun hayat hikayesi içerisinde aynı zamanda Bodrum’un 60-70 yılı var. Biz 1939’dan alarak Gündoğan, Yalıkavak, Turgutreis ve Bodrum’u ele aldık. Daha sonra Bodrum ve Gümbet’teki değişmleri, gelişimleri işledik. Bu kitap sadece bu bakımdan Ayşe-Sami Akbaş hayat hikayesi değil, aynı zamanda 1960’lardan günümüze Bodrum’un sosyo-ekonomik kültürel gelişiminin bir izdüşümü olarak değerlendiriyorum.”

83 yaşındaki turizmci Sami Akbaş ise kitapta yaşamı, Bodrum’a verdiği hizmetler ve turizm konularının işlendiğini dile getirerek “Bu kitapta gelecek nesle örnek olabilecek her türlü çalışmalar var. Ben geçmiş yıllarda Bodrum’un bu kadar büyüyeceğini görüyordum. Çünkü dünyanın 7 harikasından biri Bodrum’da. Buraları görmek için turistlerin geleceğini görüyordum. Bodrum, yıllarca milyarlarca lira döviz girdisi sağlamıştır. Sami Otel de yıllardır az da olsa döviz girdisi sağlamıştır. Bu vesileyle kim bu ülkeye 1 dolar girdi sağlarsa en değerli vatandaşın o olduğunu düşünüyorum. İnşallah bu sıkıntılı günleri aşacağız” diye konuştu.