YALIKAVAK AÇIKLARINDA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ!

Bodrum'da düzenlenen kaçak operasyonunda, 84 kaçak Sahil Güvenlik ekiplerince son...

YALIKAVAK AÇIKLARINDA FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ!
Bodrum'da düzenlenen kaçak operasyonunda, 84 kaçak Sahil Güvenlik ekiplerince son anda kurtarıldı.

Alınan bilgiye göre, Yalıkavak TCSG 302 No'lu Sahil Güvenlik Botuna bağlı ekipler, Yalıkavak açıklarında devriye yaptıkları sırada seyir halinde olan ve durumundan şüphelendikleri "Menekşe" isimli yaklaşık 15 metrelik tekneye "dur" ihtarında bulundu.

Ekiplerce durdurulan teknede yapılan aramda, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın İstanköy (Kos) Adasına geçmeye çalışan aralarında çocuk ve kadınlarında olduğu Suriye uyruklu 84 kişinin olduğu tespit edildi.

20 kişilik tekneye 84 kişinin binmesiyle su alan ve batma tehlikesi bulunan teknedeki kaçaklar, güvenli bir şekilde Sahil Güvenlik botuna taşınarak Yalıkavak limanına getirildi. Burada kaçakların kimlik tespitleri için çalışma yapıldı. Kaçaklar arasında daha önce de birçok kez kaçmaya çalışan kişilerin olduğu da tespit edildi.

Bölgede balıkçılık yapan Mustafa Fatih Ekdi, kaçakçılık olaylarına tepki gösterdi.

Ekdi, kaçakların canları pahasına küçük teknelere bindiklerini belirterek, "Canlarını tehlikeye atıyorlar, bizimde canımızı tehlikeye atıyorlar. Bu konuda herkes şikayetçi. Bütün balıkçı arkadaşlar bu işten ekmek yiyen insanların yatçıların hepsinin sorunları var" dedi.

Kaçakların işlemlerinin ardından yabancılar şubesine teslim edileceği belirtildi. Öte yandan tekne su almaya başladıktan sonra kaçtığı iddia edilen tekne kaptanın yakalanması için çalışma başlatıldı.