Yaralı Baykuşun Bakımını Üstlendiler

Bodrum’da boynundan yaralanan baykuş, vatandaşlarca bulunarak koruma altına alındı. Kuşun tedavisini yapan vatandaşlar, bakımını yaptıkları hayvan iyileşince doğal ortamına salacaklarını söyledi.

Yaralı Baykuşun Bakımını Üstlendiler

İlçede yaşamını sürdüren işinsanı Orkun Erol, Gündoğan Küçükbük Mahallesi’de bir yakını tarafından bulunan yaralı baykuşu, bakımını üstlenmek için evine getirdi. Hayvanı tedavi için veterinere götüren Erol, evin misafir yatak odasını baykuşa ayırdı. Erol, 9 yaşındaki kızı Defne ile birlikte burada hayvana bakıp tedavisini yapıyor. Baykuş gündüzleri ise balkona çıkarılıyor. Kuş, iyileşmesinin ardından doğal ortamına salınacak. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Orkun Erol, “Bu yetişkin bir cüce baykuş. Diğer adı Kukumav kuşu. Evde misafir yatak odasını tahsis ettik. Başından muhtemelen bir saçma yarası almış. Veteriner, kedi ya da başka bir yırtıcı kuş yapmaz dedi. Kuşbaşı eti küçük parçalara ayırıp cımbızla besliyoruz. İlk iki gün az yedi ama sonra kızım beslemeye başlayınca iş değişti. Bahçe geniş, kontrollü olarak uçurmaya çalışıyoruz, çok az gidebiliyor. Veteriner ‘nörolojik bir durumu olup olmadığı zamanla anlaşılır, şu an travma safhasında’ dedi. Amacımız iyileştikten sonra doğaya, ait olduğu yere salmak. Ancak nörolojik bir sıkıntısı olursa seve seve bakımını üstleneceğim. Koronavirüs olayından sonra sokaklar evcil hayvanlarla doldu. Hayvanları, bulaştırır diye salıyorlar. Haliyle insan dostu olmuş olan bu yırtıcı ya da evcil hayvanlar her zaman güzel karşılanmıyor. Şu an çok enerjik ama ensesi delik. Antibiyotikle tedavisini uyguluyor, B vitamini takviyesi yapıyoruz. Gündüz balkonda akmam odada bakıyoruz” diye konuştu.