YARALI ŞAHİN TEDAVİ EDİLDİ

Milas’a bağlı Ekinanbarı Mahalle kavşağında, karayolu kenarında bulunan yaralı şahin,...

YARALI ŞAHİN TEDAVİ EDİLDİ
Milas’a bağlı Ekinanbarı Mahalle kavşağında, karayolu kenarında bulunan yaralı şahin, duyarlı bir vatandaş sayesinde korumaya alındı. Kanadından yaralanan paçalı şahini bulan bir vatandaş, Türkiye’deki ender türlerden biri olan paçalı şahini Veteriner Hekim Gülizar Atıcı ve Veteriner Teknikeri Ercan Atıcı’ya getirdi. Kanadından yaralandığı belirlenen paçalı şahin, klinikte tedavi altına alındı.

Kuşun avlanırken dalışa geçtiği sırada ya da yol kenarındaki araç türbülansı sonucu yaralandığını düşündüğünü belirten Veteriner Hekim Gülizar Atıcı, “Kuşun acil durum tedavilerini yaptık. Yaralı kanadına baktığımız zaman çok büyük bir hasar yok. Ancak avlanırken dalış yaptığı sırada bir travmaya maruz kalmış olabilir. Ağaca çarpmış olabilir. Onun dışında yol kenarında bulunduğu için araç türbülansına maruz kalıp, yalanmış olabileceğini düşünüyorum. Paçalı şahin ender ve değerli bir tür. Kuşun sağlığına kavuşabilmesi için imkânlarımızı seferber ettik” diye konuştu.

Şahinin beslenebilmesi için büyük özen gösterdiklerini kaydeden Veteriner Teknikeri Ercan Atıcı, strese girdiği için kendisi beslenemeyen şahini kuşbaşı etle günde iki defa elle beslediklerini söyledi. Besin zincirinin en üstünde yer alan ve doğal yaşam için hayati rol oynayan paçalı şahin, kısa süre sonunda Doğa Koruma ve Milli Parklar Muğla Şube Müdürlüğü yetkililerine teslim edilecek. Yaralı şahin, burada sağlığına kavuştuktan sonra doğal yaşama salıverilecek.