YAT İŞLETMECİSİ CİNAYETİ SANIKLARI HAKİM KARŞISINDA

Bodrum'da geçen yıl, birlikte yaşadığı yat acentesi işletmecisi ve kaptanlık yapan...

YAT İŞLETMECİSİ CİNAYETİ SANIKLARI HAKİM KARŞISINDA
Bodrum'da geçen yıl, birlikte yaşadığı yat acentesi işletmecisi ve kaptanlık yapan 48 yaşındaki Hafize Müjde Özer'i tabancayla öldürmekle suçlanan 57 yaşındaki Burkan Kunuk'un müebbet, cesedi ormanlık alana götürüp atmasına yardımcı olduğu ileri sürülen arkadaşı Veysel K.'nin ise 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmalarına başlandı. Tutuklu yargılanan Kunuk, kahvaltıda tartıştığı Özer'in kendisine ağır hakaretlerde bulunması üzerine çekmeceden aldığı tabancanın, korkutmak isterken bir anda ateş aldığını söyledi.

Merkezi Marmaris'te bulunan Müjde Özer Yatçılık Limited Şirketi'nin Bodrum ilçesi Turgutreis Mahallesi'nde yaşayan Yönetim Kurulu Başkanı Hafize Müjde Özer, geçen yıl 17 Kasım'da ortadan kayboldu. Aynı zamanda yat kaptanı da olan Özer'in, 3 gün sonra  Mumcular Mahallesi'nde çam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda, başına poşet geçirilmiş ve brandaya sarılı cesedi bulundu. Alnından tek kurşunla tabancayla vurulup öldürüldüğü belirlenen Özer'in katil zanlısı olarak 6 yıldır birlikte yaşadığı belirlenen, evli ve bir çocuk babası Burkan Kunuk jandarma tarafından gözaltına alındı. Suçunu itiraf edip, Özer'i şaka yapmak isterken vurduğunu ileri süren Kunuk'un ifadesinden yola çıkan jandarma, cesedin ormanlık alana götürülüp, atılmasına yardımcı olduğu ileri sürülen arkadaşı 51 yaşındaki yat kaptanı Veysel K.'yi de gözaltına aldı. Adliyeye sevk edilen iki arkadaş tutuklandı. Tutuklanan şüphelilerden Kunuk hakkında 'kasten öldürme' suçundan müebbet hapis, Veysel K. hakkında ise suç delillerinin karartmaktan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Veysel K., avukatlarının tutukluluğuna itirazı üzerine 4.5 ay sonra adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı konularak tahliye edildi.

İki sanık hakkında Bodrum 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın, ilk duruşması bugün yapıldı. Duruşmaya tutuklu sanık Burkan Kunuk, tutuksuz yargılanan Veysel K., öldürülen Özer'in boşandığı eşinden olan ve kendi soyadını taşıdığı öğrenilen oğlu 24 yaşındaki Buğra Özer, kardeşi Güven Özer, diğer yakınları ve Marmaris'ten bir grup arkadaşı ile Özer Ailesi'nin avukatı Haydar Elgin ve sanık Kunuk'un avukatı Hasan Yüzbaşıoğlu katıldı.

TABANCAYLA KORKUTMAK İSTEMİŞ

Tutuklu yargılanan ve cezaevindeyken eşinden boşanan Kunuk ifadesinde, 6 yıldır birlikte yaşadığı Özer ile olay günü kahvaltıda tartıştıklarını belirtip, "Bana, ağır hakaretler edince, çekmecedeki tabancayı alıp, 'bam bam' diye ses çıkartarak, korkutmak istedim. Ancak, nasıl olduysa, tabanca bir anda ateş aldı. Müjde'nin alnından ince bir kan süzüldü ve oturduğu yere yığılıp kaldı" dedi. Kunuk, ifadesine şöyle devam etti:

"Müjde'nin öldüğünü anlayınca şuurumu kaybettim. Arkadaşım Veysel'i aradım, akşam üzeri buluştuk. Bodrum'da bir restorana gidip, Fenerbahçe-Galatasaray maçını izleyip, yemek yedik. Daha sonra eve döndüm. Sabaha kadar Müjde'nin cesedi başında bekledim. Yüzüne bakamıyordum. O nedenle yüzünü poşet ile örtmüş olabilirim. Olayda kullandığım tabancayı da Turgutreis Mahallesi'nde denize attım. Ertesi gün, cesedi denize atmak için tekne kiralamak istedim. Ancak kiralayamadım. Bunun üzerine cesedi, deniz yerine ormanlık alana atmaya karar verdim. Cesedi, brandaya sardıktan sonra tek başıma ormana götürüp, attım. Cesedi, attığım yere daha önce hiç gitmemiştim. Çok üzgün ve pişmanım. Sevdiğim kadını öldürmek gibi bir niyetim yoktu."

Mahkeme başkanının jandarmadaki ifadesinde kendisine arkadaşı Veysel K.'nin yardım ettiğini söylediğini hatırlatıp, "İnsan hiç iyi arkadaşına iftira atar mı'" deyip, çelişkili ifadeler verdiğini söylemesi üzerine Burkan Kunuk, "Olaydan sonra şuurumu kaybetmiştim. Ne yaptığımı bilmiyordum" diye karşılık verdi.

Tutuksuz sanık Veysel K. de jandarmadaki ifadesinin aksine Kunuk'un evine gitmediğini ve cesedi atması için yardım etmediğini ileri sürerek, çelişkili ifadeler verdi.

Duruşmada, öldürülen Özer'in oğlu Buğra Özer, kardeşi Güven Özer ve tutuklu sanık Burkan Kunuk'un iki arkadaşı da tanık olarak dinlendi. Buğra Özer, annesinin bir gün bile kendilerine haber vermeden bir yere gitmediğini belirtip, "Olay tarihinde ortadan kaybolunca Burkan Kunuk'u arayıp, 'Annem sizinleydi, nerede' diye sordum. 'Görmedim. Görürseniz bana da haber verin' dedi. Kendisinden şikayetçiyim" diye konuştu.

Diğer tanıklar da Burkan Kunuk'un sık sık tartıştıkları Özer'e şiddet uyguladığını söyledi.

Mahkeme, ifadelerin alınmasının ardından sanık Burkan Kunuk'un otomobilinin ormanlık alana giderken geçtiği yollardaki MOBESE kayıtları ve yaşadığı sitenin güvenlik kamerası kayıtlarının incelenmesine, Kunuk'un boşandığı eşi Didem Birbağ'ın tanık olarak dinlenmesine, tutuksuz sanık Veysel K.'nin yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartının devamına karar verip, duruşmayı erteledi.


Muhabir: Yaşar ANTER