Yatağan'daki Kirliliği Gündeme Taşıdı

Muğla Milletvekili Suat Özcan 6 Ekim Salı günü Yatağan’da meydana gelen yoğun siyah duman vesilesiyle bir açıklama yaptı. Özcan açıklamasında, hava kirliliği konusunda yaptıkları girişimlere rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verileri şeffaf bir şekilde paylaşmadığını iddia etti.

Yatağan'daki Kirliliği Gündeme Taşıdı

Yatağan'daki hava kirliliği ile ilgili olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soru önergeleri verdiğini belirten CHP Muğla Milletvekili Suat Özcan, “Bakanlık bir soru önergesine hava kalitesi ölçüm cihazında yazılım güncellemesi yapıldığını, bir diğer soru önergesine ise Muğla ili genelinde 7 adet hava kalitesi ölçüm cihazı olduğunu ve ölçümleri www.havaizleme.gov.tr adresinden yapılabileceğini tarafıma iletmiştir. Ancak bu bilgiler ışığında www.havaizleme.gov.tr adresine girildiğinde sadece 1 verinin vatandaşlarla paylaşıldığı ve bunun Muğla Merkez’e ait olduğu görünmektedir. Bakanlık iddia ettiği gibi diğer 6 istasyonun verilerini şeffaf bir biçimde vatandaşlarla paylaşmamakta verileri gizlemektedir” dedi. 

Eğer hava izleme mekanizması çalışıyor olsaydı, bu veriler kayıt altına alınır ve gerekli idari süreçler ve yaptırımlar yapılırdı diyen Özcan; "Durum bu kadar ortadayken, verileri vatandaşlardan saklayan Bakanlık vatandaşın aklıyla alay etmekte, üzerine düşen yaptırım gücünü kullanmamaktadır" dedi.