Yaz Geldi, Gündem Yine Fiyatlar

Bodrum’da turizm sezonuna girilmesiyle birlikte yazlık işletmelerin fiyatları da ulusal basında yine gündem olmaya başladı. Heryıl olduğu gibi Bodrum'daki işletmelerin fiyatlarının yüksekliğinin vurgulandığı haberlerde bazı ünlü isimlerin görüşlerine yer verilirken Bodrum, Çeşme, Alaçatı kıyaslamaları da eksik bırakılmadı.

Yaz Geldi, Gündem Yine Fiyatlar

Yaz aylarında Türkiye'nin en lüks ve popüler işletmelerinin hizmet verdiği Bodrum’da, bazı işletmelerin fiyat politikaları da verdikleri hizmet ve müşteri hedef kitlesiyle paralel olarak gerçekten ülke statndartlarının oldukça üstünde yer alıyor. Her bütçeye göre çok sayıda alternatifin bulunduğu tatil beldesinde bu yıl Yalıkavak Mahallesi Tilkicik koyundaki beachlerin fiyatları diğer işletmeleri solladı. Göltürkbükü, Yalıkavak mahallelerinde Beach giriş fiyatları 300 TL ile 1000 TL arasında değişiyor. Özellikle ünlü mekanlarda giriş ücretlerinin yanı sıra şezlong, loca fiyatları ise 3 bin 500 liradan başlıyor. Deniz üzerinde bulunan loca fiyatları ise 10 bin liraya kadar çıkıyor. 

10 BİN LİRALIK LOCALAR

Yalıkavak Mahallesi Tilkicik koyunda bulunan Highlight Hotelin içerisinde bulunan Miya Beach'in giriş ücreti 500 liradan başlıyor. Deniz üzerinde loca kiralamak isteyenler 10 bin lira bedel öderken, sahilde bulunan loca fiyatları ise 7 bin 500 liradan başlıyor. Çim üzerinde olan loca fiyatlarının ise 5 bin lira olduğu öğrenildi.

Bu fiyatları ödeyen yerli ve yabancı turistler ise ödedikleri bedelin tamamı kadar yeme içme ve özel garson hizmeti alıyor. 10 bin lira ile 5 bin lira arasında değişen localar en fazla 6 kişi ile sınırlı oluyor.

MİSAFİRLERİMİZ ÖDEDİKLERİ BEDELDEN MEMNUN

Locaları 10 bin liradan satılan Highlight Hotel ve Miya Beach işletme müdürü Yusuf Erbaş, Bodrum’da her kesime hitap eden fiyatlar olduğunu ifade ederek “Burası Yalıkavak Tilkicik koyu. Burada plaj giriş ücreti kişi başı 500 TL’dir. 500 liraya içeri giren bir misafirimiz bu bedelin tamamını kullanıyor. Misafirimize şenzlogunu, havlusunu ve şemsiyesini veriyoruz ve yiyecek içecek olarak kullanıyor bu bedeli. 3 ayrı kategoride localar veriyoruz. 1 tanesi deniz üzerinde iskelenin ucunda olan loca 10 bin lira, Kıyı şeridinde olan localarımız var deniz içerisinde ama kıyıda bulunan bunların bedeli ise 7 bin 500 liradır. Bir de karada çimin üzerinde olan localar var onlarda 5 bin liradır. 10 bin liralık bir locayı maksumun 5 kişi kullanabiliyor. Biz loca kirası olarak almıyoruz vediği bedel kadar tüketim yaptırıyoruz. Yiyecek içecek olarak verdiği bedel kadar kullanabiliyor. 5 kişi geldiğinde 3 bin liraya şenzlog kullanmaktansa bizim özel bir yerimiz olsun denizin üzerinde rahatça takılıp dinlenip denize girebileceğimiz bir yerimiz olsun derlerse o kadarlık tüketimi göze alıp locayı kullanabiliyorlar. Bazı misafirlerimiz tepki gösterebiliyor ama lokasyona baktıkları zaman aldıkları hizmeti gördüklerinde makul seviyede görüyorlar. Bodrum’un başka bölgelerinde fiyatlar tamamen değişebilir bu tamamen işletme giderleri, kira giderleri operasyon giderleri her bölgeye göre değişiyor. Başka bölgedeki bir işletmenin maliyetiyle Tilkicik koyundaki bir işletmenin maliyeti bir değil. Biz de isterdik daha uygun olmasını ama giderler ön plana çıktığı zaman malasef bunu gerektiriyor. Biz burada lüksü yaşatıyoruz. Burası Bodrum’un en gözde ve en temiz plajı seçilen bir bölge. Bunun için Bodrum’da her lokasyonun kendi fiyatı var. Bodrum’da 300 liraya da loca bulabilirsiniz, 10 bin lira ve daha üst fiyatlara da loca bula bilirsiniz” dedi.

CEM ÖZER'İN BEACHİNDE LOCA FİYATI 3 BİN 500 LİRA

Karaderili Şirketler Grubuna ait olan Porto Bianco’yu işleten Oyuncu Cem Özer ise Beach giriş ücreti almıyor. İşletmede şezlong kirası olarak 50 ila 150 lira arası bedel alınıyor. Ünlü oyuncu beachde bulunan locaları ise 3 bin 500 liradan kiraya veriyor. 

Özer, beach girişinde ücret talep etmediklerini belirterek “Biz bu yıl localarımız 3 bin 500 lira diye belirledik. Denizin üstünde kendine özel merdiveni ve duşu olacak. 3 bin 500 liraya 4 kişi ila 6 kişiye hizmet vereceğiz. 3 bin 500 ödedikten sonra o bedel kadar yeme, içme hizmeti veriyoruz. Böyle bir yerde 6 kişi için denizi, çalan müziği ve hizmetine baktığımızda makul bir fiyat. Bizde şezlong fiyatları kısım kısım değişiyor. En öndeki Şezlong fiyatları 150 lira, hem arkasındaki Şezlong fiyatı 100 lira ama bana pahalı geldi diyorsan kumsalımızdaki şezlong fiyatımız da 50 lira. Bodrum’da 10 bin liralık localar varmış isterse 20 bin liraya satsın işletmeci ben işletmeciye kabahat bulmuyorum. O parayı veren adama sormak lazım memnunmu diye sormak lazım” dedi.

Sosyetenin ünlü beldesi Türkbükü'nde geçen yıl 90 liraya satılan lahmacun fiyatı 110 liraya çıkarken bir dürümün fiyatı 400 liraya kadar fırladı. Türkbükü'ndeki loca giriş ücretleri ise en az 400 liradan başlayıp bin liraya kadar çıktı.