Yeni Bir Marina İçin Girişim Başlattı

Son günlerde bağlama ücretleri ile sık sık gündeme gelen Bodrum'daki limanlar konusu, Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında da gündem oldu. Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, "Bodrum’un şu anda belirlediğimiz bir bölgesine de yaklaşık 200 ila 400 bağlama kapasiteli yeni bir marina için bakanlığımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz" dedi.

Yeni Bir Marina İçin Girişim Başlattı

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi Toplantısında Bodrum’daki limanlar gündeme geldi. İYİ Parti Bodrum ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Onur Şahbaz, son günlerde bağlama ücretleri nedeniyle tartışma konusu olan Bodrum’daki limanlarla ilgili bir önerge verdi. Önergede şu ifadelere yer verildi:

“Bodrum ve Gümbet Limanı Bodrum Belediyesi tarafından işletilmekteyken, Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiş ve Büyükşehir Belediye iştiraki MUTTAŞ tarafından işletilmektedir. Devir neticesinde Bodrum Belediyesi’nin gelirlerinde düşüş meydana gelmiş ve hizmet sağlamada kaynak yetersizliği sağlandığı, devredilen liman işletmelerinde vatandaşların sorunlarına Bodrum Belediyesi’nin daha hızlı cevap vereceği su götürmez bir gerçektir. Bu nedenle Bodrum ve Gümbet limanlarının işletme haklarının Bodrum Belediyesine tahsisi konusunun gündeme alınmasını saygıyla talep ederim.” 

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, konunun devir tavsiye komisyonunun kararı olduğunu ifade ederek "Benim isteğimle, birisinin talebiyle olabilecek bir konu değil. Onun için bunu gündeme almamızın bir yararı olmadığını düşünüyorum" dedi. 

Önergeyi veren Mehmet Onur Şahbaz, Bodrum ve Gümbet limanlarının bağlama ücretleri konusunun güncel olduğunu belirterek "Bu zamlara oradaki tekne sahiplerinin şikayetlerinden dolayı konu güncel. Bu devre tabi ki komisyon karar verir. Belki komisyona havale edilip yüce meclisin takdiriyle böyle bir şey mümkün olabilirse, tabi tahsis olmazsa düşük bedelli kira olabilir. Bunun hem Büyükşehir ve Bodrum Belediyemiz ile oradaki tekne sahiplerinin menfaatine olacağı düşüncesiyle bu önergeyi vermiştik" dedi. 

“TİCARİ TEKNELERE ÖNCELİK VERİYORUZ”

Konuyla ilgili yeniden söz alan Dr. Osman Gürün fiyat artışları ile ilgili konuşarak şunları dile getirdi:

"Sanki bütün teknelere fiyat artışı gelmiş gibi algılanıyor. Ticari olanlara yüzde 9 zam yapıldı. 3 yıldır zam yapılmıyor ama orada özel marinalar var. Şu anda onların fiyatları dolar ve avro üzerinden değerlendirildiği için şu anda bizim yüksek gibi görünen rakamların en az 3 katı yüksekliğinde bir ödeme alıyorlar. Biz ticari teknelere öncelik veriyoruz. Onların oradan faydalanmasının daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Onlarda en düşük seviyede, enflasyonun bile altında rakam verdik. Ticari olanların dışında bu fiyat farkı özel yatlarla ilgili aşırı derecede talep doğuruyor. Ama genel olarak oradan hizmet alan teknelere baktığımızda yüzde 90 ticari, yüzde 10 özel. Yüzde 10 özel olanların içinde Amerikan Bayraklı olan, oraya bağlı olan tekneler de var. Yani adam Türkiye’ye vergi vermiyor, Amerikan bandıralı olarak geçiyor. Onlar da çok ses çıkardılar. Arkadaşlar bunu yapmak durumundayız çünkü aradaki fark arttıkça size de, bize de ‘bize oradan yer bulun’ talepleri aşırı derecede artıyor. Ticari olanlar fazla olduğu için onlara vermek durumundayız. Bizim esas meselemiz o. Oradaki hadise kaç kişiyi ilgilendiriyor, özel marinalarla aralarındaki fark nedir, Türk bandıralı olmadığı halde Amerikan bandıralı ve bayrağı asarak orada bizden talep eden ve hala bağlamakta olan yerler var. Bütün bunları göz önüne aldığımızda yaptığımız işlemin bir daha değerlendirilmesinde fayda var" dedi.

Limanların devir işlemlerinin yapılmasının hukuken mümkün olmadığını da sözlerine ekleyen Gürün, "Dolayısıyla bunun görüşülmesini gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu. 

“YENİ BİR MARİNA İÇİN BAKANLIĞIMIZLA GÖRÜŞMELERİMİZİ SÜRDÜRÜYORUZ”

Daha sonra söz alan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras da Bodrum’da tekne bağlama yerlerinde çok ciddi sıkıntılar olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"Şu anda çok ciddi talep var. Biz de bu konuya kayıtsız kalmadık. Hem sektörümüzle birlikte hem de Deniz Ticaret Odamız, Denizciler Derneğimiz, Bodrum Ticaret Odamızla beraber bir konsorsiyum oluşturuyoruz. Bodrum’un şu anda belirlediğimiz bir bölgesine de yaklaşık 200 ila 400 bağlama kapasiteli yeni bir marina için bakanlığımızla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu konuda değerli meclise de bilgi vermek isterim. Devir tasfiye konusunda, devir tasfiye komisyonu ulaşımla ilgili özellikle otogarın ve diğer tesisler ile limanların Büyükşehir uhdesine geçmesine karar verdi. Bu konuda zaten bir beis yok. Ancak şunu da ilave edeyim, Büyükşehirimizin bu dönemde Bodrum’a yaptığı yatırımlar oradan kazandığının çok daha üstünde. Bunu da söylemek durumundayım. Altyapı, otogar, yaşam merkezi, limandaki çalışmalar. Bunun yanında günlük yapılan işler de görünmüyor. Özellikle MUSKİ’nin yaptığı içme suyu ve anlık müdahalelerle yaptığı altyapı çalışmaları da aslında çok büyük bir yük tutuyor. Bunları da kamuoyu ile paylaşırsak çok daha iyi olur" dedi.

Şahbaz’ın verdiği önerge oy çokluğu ile reddedildi. 

Haber: Hamdi Yörür