Yerli Malı Haftası Kutlanıyor

Bodrum'da Yerli Malı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği tarafından pazar yerinde çorba, peksimet ve mandalina ikramı yapıldı

Yerli Malı Haftası Kutlanıyor

Bodrum'da Yerli Malı Haftası etkinlikleri çerçevesinde Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği tarafından pazar yerinde çorba, peksimet ve mandalina ikramı yapıldı. 800 kişilik tarhana çorbası kısa sürede tükendi.

Bodrum’da 7.’si düzenlenen Toprak Ana Günleri ve Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında pazar yerinde, Muğla Tarhanası, Bodrum Denizci Peksimeti ve Coğrafi İşarete sahip Bodrum mandalinası ikramı yapıldı.

Sabah saatlerinde Bodrum Pazar yerinde kurulan tezgahta usta aşçılar tarafından Bodrium Otel’in destekleriyle hazırlanan 800 kişilik Tarhana Çorbası dağıtıldı. Çorbasını alan pazarcı esnafı ve alışverişe gelen vatandaşlar içine peksimet attıkları çorbalarını afiyetle içtiler.

Etkinliğe katılarak çorba dağıtan Bodrum belediye Başkan Yardımcısı Ummahan Yurt, yıllardır yerli malı tüketilmesinin önemine değinerek etkinliği başından bu yana takip ettiğini ve düzenleyenlere teşekkür ettiğini dile getirdi.

Slow Food Yaveş Gari Bodrum Birliği Başkanı Deniz Kurtsan "Amacımız, lokum pilavımıza, mandalinamıza, kesilen zeytin ağaçlarımıza sahip çıkmak, mandalinanın sürdürülebilirliğini sağlamak, peksimetin sürdürülebilirliğini, Muğla tarhanasının sürdürülebilirliğini sağlamak. Gelen konulara tüketicilere de Pazardan alışveriş yapmak, marketten alma yerel üret yerel tüket demek."   

Yerel ürünlerin ve doğal ürün tüketimine dikkat çekmek amacıyla düzenlenen etkinlik çerçevesinde ilçedeki çeşitli orta öğretim okullarında Hacettepe Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Remziye Yılmaz ile “Okulda Gıda ve Sağlık” söyleşileri yapıldı. Remziye Yılmaz, söyleşiler ile ilgili Kent Haber’e yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:

“Söyleşilerde bir okul öğrencisinin nasıl beslenmesi gerektiği konusunda konuştuk. 15-18 yas arası yaklaşık bin 500 öğrenci ile beraber olduk. Bu süreçte öğrencilere özellikle vücut gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde olması için protein ve kalsiyum açısından yüksek gıdaların tüketilmesi gerektiğiydi. Bunlardan en önemlisi, süt ve süt ürünleri. Bodrum’da lise öğrencileri nasıl beslenebilecekleri konusunda oldukça endişeliler. İyi beslenmek istiyorlar. Bazı temel bilgilere sahipler. Öğrencilerimiz gıda güvenliği konusunda da endişelerini dile getiriyorlar. Bodrum’daki bir Anadolu lisemizin pansiyonunda kalan öğrencilerin günlük süt tüketiminin olmadığını, bu konuda sıkıntılar olduğunu, okul pansiyonunda ayrıca hijyen konusunda da sıkıntılar olduğunu hem okul müdür yardımcılarımızla hem de öğrencilerle konuştuk. Ben buna oldukça üzüldüm. Turizm kentinde turizm öğrencisi yetiştiren bir okula böyle problemlerin olması beni şaşırttı. Okul müdür yardımcımız oldukça iyi niyetliydi. Problemlerle ilgileneceğini söyledi. Ben Bodrumlulardan bu pansiyondaki şartların daha iyi hale getirilmesi konusunda bir duyarlılık bekliyorum.”