YILLARDIR YAŞADIKLARI SORUNA ÇARE İSTİYORLAR!

Bitez Mahallesi 1311 Sokakta yaşamını sürdüren vatandaşlar, yoğun yağışlarda taşan...

YILLARDIR YAŞADIKLARI SORUNA ÇARE İSTİYORLAR!
Bitez Mahallesi 1311 Sokakta yaşamını sürdüren vatandaşlar, yoğun yağışlarda taşan dere nedeniyle evlerinde mahsur kalıyor. Vatandaşlar yoğun yağışlar yaşanmaya başlamadan önce sorunlarının çözümü için yetkililere çağrıda bulunuyor.

Bitez Mahallesi 1311 Sokak’ta dere yatağında bulunan siteyi, her yoğun yağışta su basıyor. Yıllardan beri yoğun yağışlı havalarda dereden taşıp sitenin içine giren sular, evler ve depoları su altında bırakıyor. Taşan dereden geçemeyen site sakinleri, evlerinde mahsur kalıyorlar. Dere kenarındaki araçlar ise sel sularına kapılıyor. Vatandaşlar, dere kenarındaki sitenin 15 yıllık bir site olduğunu, buraya imar ve iskan verilmişse altyapı sorunlarının çözümünün de bulunması gerektiğini ifade ediyorlar.

Yaşadıkları problemler ile ilgili Kent Haber’e konuşan site sakini Semadan Aydoğar adlı vatandaş, sorunlarını şu sözlerle dile getirdi:

“Yoğun bir yağış yaşandığında burada ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz. Su bahçemizin içine kadar gelip birikiyor. Dere tamamen taşıyor, biz burada mahsur kalıyoruz, dışarı çıkamıyoruz. Bu sorun yeni bir sorun değil. Yıllardır yaşanıyor. Buradaki diğer komşularımız da aynı ciddi sorunları yaşadılar. Ama kendi çabalarıyla bir takım çözümler bulmaya çalıştılar. Örneğin duvarlarını, kapılarını yükselterek bu yolu asfaltlayarak çözüm bulmaya çalıştılar. O yağmurlarda biz çok ilkel şartlarda çözüm arıyoruz. kapıların arkasına çuval koyarak, kapıları demir plakalarla kaynaklayarak suyun gelmesini engellemeye çalışıyoruz. Sitemizin arkasında bir kapımız var ama yan otel kendilerinin olduğunu iddia ediyor. Oradan da çıkamıyoruz.”

“Eğer böyle bir yere imar ve iskan izni veriliyorsa, ona göre önlem alınması lazım. Ondan sonra izin verilmesi gerekirdi diye düşünüyorum” diyen Aydoğar, sorunun çözümü için ilgililere defalarca başvuruda bulunduklarını ancak bir sonuca ulaşamadıklarını ifade ederek şöyle konuştu;

“Burası 15 senelik bir yer. Dolayısıyla yağmurlar yağmaya başladığında, sanıyorum arıtma kapaklarını da açıyorlar. Konacık’tan gelen ne kadar pis su varsa bizim buraya geliyor. Bunu bizden başkası yaşamıyor. Biz artık bu sorunun çözülmesini istiyoruz. Çünkü burada çoluk çocuk yaşıyor, okula gidemiyorlar. Servis aracı giremiyor. Yaşlılarımız var, Allah korusun acil bir durum yaşansa ambulans giremez. Gelemiyor zaten, itfaiye giremedi buraya. Vidanjör getirttim, kapıda kaldı buraya giremedi. Zaten dar bir alan. Burası çok sıkıntılı bir yer ve çözülmesini istiyoruz. Ya sular bir şekilde alttan geçsin, ya da bahsettiğim kapı haricinde diğer otel sahipleri ile görüşülebilir, bize yoğun yağışta bir çıkış desteği verebilirler. Bilmiyorum artık, bunun kararını yetkililer versinler ve çözüme ulaştırsınlar. Biz bu konuda daha önce çok dilekçe verdik. Ama herhangi bir çözüme ulaşamadık. Eğer biz bunu MUSKİ veya diğer yetkililerle halledemezsek ben elimdeki görüntülerle bakanlığa başvuracağım” dedi.