Kapanan İşletmeler Hakkında Konuştu

Koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, Bodrum’daki işletmelerde denetim yapıldı. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, denetim sonunda yan faaliyet gösterip kapatılan mekanlarla ilgili önemli açıklamalar yaparak bar, disko, pavyon gibi yasak kapsamındaki işletmelerin faliyetleri serbest olan restoran, kafe gibi işletmelere dönüşmelerini samimi bulurlarsa, yardımcı olabileceklerini söyledi.

Kapanan İşletmeler Hakkında Konuştu

Belediye Meydanı’ndan başlayan ve Cevat Şakir Caddesi, Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Caddesi’nde devam eden denetimlere Kaymakam Yılmaz’ın yanı sıra Belediye Başkanı Ahmet Aras, İlçe Emniyet Müdürü Mete Durukan ve Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Cemil Gündüz katıldı. 

Esnaflara ve vatandaşlara tedbirler konusunda uyarılarda bulunan Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, şunları söyledi;

“Denetimlerdeki amacımız hem esnafımızı hem de vatandaşlarımızı uyarmak, bilinçlendirmek ama ısrarla tedbirlere uymayanları da cezalandırmak. Daha önce açılmaması gereken yerleri yan faaliyet ruhsatı alarak açanları biz kapatmıştık. Bakanlığımız da aynı doğrultuda bir genelge yayınladı. Saat 24.00’dan sonra kesinlikle müzik yayınına izin vermiyoruz. Bu tür eğlence sektöründe bulunan işyerlerinin denetimine daha büyük ağırlık vereceğiz. İnşallah zaman içerisinde vakaların daha da düşmesini bekliyoruz. Aldığımız önlemler ister istemez biraz acıtıcı da olsa, sert de olsa uygulamada faydalı oldu diyebiliriz.”

“BİZE BAŞVURAN İŞLETMELERİN SAMİMİ OLMASI GEREKİYOR”

Kafe ruhsatı alıp eğlence mekanı gibi hizmet veren yerlerin kapatılmasının Bodrum’daki vaka sayılarının düşmesine katkısı olduğunu ifade eden Yılmaz, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bodrum’da da vaka sayılarında düşüş oldu. Tabi eğlence sektörü bu anlamda en riskli iş alanları. Bizim aldığımız bu tedbirlerle yaklaşık 60 işyerini kapatmıştık. Bu anlamda yaralı olduğunu düşünüyoruz. Tabi biz kimseyi kapatma niyetinde değiliz. Bu işyerlerinin yasak kapsamında olan disko, bar, gece kulübü, pavyon gibi işyeri konumundan çıkıp şu anda serbest olan restoran, kafe gibi işyerlerine dönüşenleri, hijyen kurallarına dikkat edenleri samimi bulursak, bu şekilde çalışmalarına inanırsak yardımcı olacağımıza söz vermiştik. Bu konudaki değerlendirmelerimiz devam ediyor. Bu konuda bize başvuruda bulunan işletmelerin samimi olması lazım. Asla yasakları delme yöntemi olarak bu şekilde davranış içerisinde olursalar buna inanmayız. Zaten sezon sonuna geliyoruz, 10-15 gün için bu tür faaliyetlere girişmenin ticari anlamda faydası olduğunu düşünmüyorum ama uzun süreli, kışın da açık olan işletmelerin bu yönteme başvurmaları daha akılcı gibi görünüyor. Bakalım, değerlendireceğiz. Müracaatlar var. Bir yer restorana dönüşmek istiyorsa ama asıl faaliyeti bar, diskotek, gece kulübü ise bu ruhsatının da iptal edilmesi gerekiyor. Ancak ondan sonra biz tamamen restorana dönüşmüşse faaliyetlerine izin vereceğiz. Yoksa göstermelik yaklaşımlara taviz vermeyiz.”