YKS Sınavlarına Bodrum'da Girecekler

Bodrumlu öğrenciler Haziran ayında yapılacak üniversite sınavlarına ilk kez Bodrum’da girecek.

YKS Sınavlarına Bodrum'da Girecekler

Bodrum’daki üniversite adayları daha önceki yıllarda Yükseköğretim Kurumları Sınavı için Bodrum dışına gidiyordu. İlçedeki farklı okullardaki üniversite adaylarının velileri, koronavirüs tedbirleri nedeniyle ulaşım ve konaklamada sorun yaşayacaklarını ifade ederek ÖSYM Başkanlığına dilekçe göndermiş ve sınavın Bodrum’da da yapılması istemişti. 

Velilere müjdeli haberi Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü verdi. Bodrum'da yıllardır sınavlara giren adayların farklı ilçelere gitmek zorunda kaldığı dönemin bu yıl yapılacak olan ilk sınavla tarihe karışacağı ifade edildi. 

ÖSYM Sınav İlçe Koordinatörlüğünce sınav yapılacak olan okullar, Mahinur Cemal Uslu Ortaokulu, Bodrum Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi, Bodrum Anadolu Lisesi olarak belirlendi. 

Üniversitelere girişte uygulanacak olan bütün sınavların ilçemizde yapılması için YÖK ve ÖSYM nezdinde yapılan girişimlerin olumlu sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Aslan Korkmaz, şunları kaydetti:

"Bodrum'da yıllardır sınava girecek adayların farklı ilçelere gitmek zorunda kaldığı dönem,  bu yıl yapılacak olan ilk sınavla tarihe karışacak. Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında; adayların sınav binalarına kolaylıkla ulaşılabilmeleri yüksek önem arz etmektedir. Önceki yıllarda adaylar sınavlara girebilmek için çevre ilçelere gitmek zorunda kalıyordu. Bu durum çocuklarımızın gelecekleri açısından büyük bir risk teşkil etmekle birlikte aileleri için büyük bir külfetti. Aileler, çocukları ile birlikte günler öncesinden adayların sınava girecekleri yerlere gidip ya yakınlarının evlerinde ya da öğrenci yurtlarında konaklamak zorunda kalıyorlardı. Geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin bu önemli sınavda başarılı olacaklarına inancım tam olmakla birlikte, YKS öğrencilerimizin bir "Hayat Sınavı" gibi görmemeleri de en büyük dileğimdir. Söz konusu sınav her ne kadar önemli olsa da, hayatta hiçbir şey öğrencilerimizin sağlığından daha önemli değildir. Öğrencilerimizin bu duygu ve düşüncelerle, stresten ve heyecandan uzak bir şekilde sınava girmeleri durumunda bilgi ve birikimlerini en üst düzeyde yansıtacaklarına inanıyor, sınavlara girecek tüm gençlerimize tekrar başarılar diliyorum." dedi.