Yol Kenarlarından 45 Ton Çöp Toplandı

Karayollarından, Muğla’ya Hizmet Vakfının desteğiyle “Yollarımız Temiz Kalsın Projesi” kapsamında 45 ton çöp toplandı.

Yol Kenarlarından 45 Ton Çöp Toplandı

Muğla Valisi Orhan Tavlı, çevrenin korunması ve gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilme sorumluluğuyla hayata geçirilen ‘Karayolları Sıfır Atık Toplama Projesi’ kapsamında Marmaris ve Gökova yol güzergâhlarında incelemelerde bulundu.

Ülkemiz turizminde büyük bir potansiyele sahip olan ilimiz, her yıl yerli ve yabancı milyonlarca misafiri ağırlıyor. Bu nedenle yol kenarlarındaki çöplerin toplanması, çevre sorunlarının giderilmesi ve bu konuda vatandaşların bilinçlendirilmesi amacıyla Karayolları 26. Şube Müdürlüğü ile Muğla’ya Hizmet Vakfı arasında imzalanan protokol ile Karayolları Sıfır Atık Toplama Projesi hayata geçirildi.

Proje kapsamında imzalanan protokol çerçevesinde Bodrum- Turgutreis, Güllük- Milas, Yatağan, Aydın İl sınırı, Menteşe, Ula, Marmaris güzergâhlarındaki yolların her türlü temizliğinin yapılması ve çevre sorunlarının giderilmesi planlandı. Ayrıca seyir halindeki araçlardan yol kenarlarına atılan atıkların atılmasının engellenmesi amacıyla yol güzergâhlarına uyarı ve bilgilendirme afişleri hazırlatıldı. 

Proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 45 ton çöpün ayrıştırılarak toplandığı ifade edildi. Marmaris ve Gökova yol güzergâhında incelemelerde bulunan Vali Orhan Tavlı, “Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına ilimizde uygulamaya koyduğumuz projemiz başarıyla uygulandı. Proje ile karayollarımızda bulunan çöplerin toplanmasının yanında vatandaşlarımızda çevre konusunda duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedefledik. Proje kapsamında yaklaşık 45 ton çöp karayollarımızdan toplanmıştır. Toplanan atıkların bilinçli bir şekilde yönetilmesi, geri dönüştürülebilir olanların geri kazanılması sağlanmaktadır” Dedi. 

Vali Orhan Tavlı, projenin hayata geçirilmesinde ve başarıyla uygulanmasında emeği bulunan herkese teşekkür etti.

İncelemeleri sırasında Vali Orhan Tavlı’ya İl Kültür ve Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Karayolları 26. Şube Müdürü Duru Öztop ve Muğla’ya Hizmet Vakfı Müdürü Atiye Durmaz eşlik etti.