YOLLAR FOSEPTİK KANALI GİBİ

Bitez'de foseptik çukurlarından yollara taşan pis sular, insan sağlığını tehdit...

YOLLAR FOSEPTİK KANALI GİBİ
Bitez'de foseptik çukurlarından yollara taşan pis sular, insan sağlığını tehdit ediyor. Kanalizasyon şebekesinin yapılmasını bekleyen vatandaş, yeraltında olan sızıntı sebebiyle sürekli dolan foseptik çukurlarını çektirmek için servet harcıyor. Bazı evlerin foseptik çukurları ise çekilmiyor.
Bitez beldesi Gavaklı Sarnıç Caddesi ve Saldır Şeyh Sokak'ta foseptik çukurlarından taşan pis sular, vatandaşı çileden çıkardı. Yıllardır kanalizasyon beklediklerini söyleyen vatandaşlar, yeraltından sızan sularla sürekli dolan foseptik çukurlarını çektirmeye güçlerinin kalmadığını belirtiyor.
2004 yılından bu yana sorun yaşadıklarını dile getiren vatandaşlar, altyapısız cadde ve sokaklarda konutların artmasıyla sorunun büyüdüğüne dikkat çekiyor.
Bitez Belediyesi ise sorunu çözmek için hazırladığı projeyi ihaleye çıkarma aşamasına geldi. Bitez Belediyesi İmar ve Fen Amiri Özden Özdöver, Siteler, Türbe ve Karya caddeleri ile 1564 sokakta şebeke sorunu yaşadıklarını belirterek, ilk aşamada sorunun yoğun olduğu caddelere kanalizasyon şebekesi döşeneceğini söyledi. 15 gün içinde ihaleye çıkılacağını ifade eden Özdöver, 20 gün içinde işe başlanacağını ve Eylül ayında ilk etabın tamamlanacağını söyledi. Yıl başına kadar Bitez'de kanalizasyon şebekesi bulunmayan bölge kalmayacağını ifade eden Özdöver, yapılan çalışmanın 150 bin YTL maliyetli olacağını dile getirdi.
Diğer taraftan Muğla İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, şikayetler üzerine Bitez Belediyesi'ni kanalizasyon şebekesini tamamlaması için uyardı. Aksi taktirde belediye ağır cezalar ödemek durumunda kalabilir.