YUNANİSTAN'IN ESKİ BAŞBAKANI PAPANDREU BODRUM'DA...

Yunanistan eski Başbakanı Papandreu’nun tüm dünyadan etkili 100 isimle her yıl düzenli...

YUNANİSTAN'IN ESKİ BAŞBAKANI PAPANDREU BODRUM'DA...
Yunanistan eski Başbakanı Papandreu’nun tüm dünyadan etkili 100 isimle her yıl düzenli olarak gerçekleştirdiği Symi toplantısının kapanış programı Bodrum’da gerçekleştirildi.

Yorgo Papandreu Türkiye ile ilişkilerin gelişmesi gerektiğini söyleyerek, Türkiye'ye bugüne kadar hep destek olduklarını bundan sonra da destek olmaya devam edeceklerini açıkladı.

Bodrum'a gelen Yunanistan eski Başbakanı Yorgo Papandreu ayağının tozu ile gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeşil Marmaris feribotu ile Yunanistan'ın Kos Adası'ndan Bodrum'a gelen Papandreu, Türkiye ile ilişkileri düzeltmeye geldiğini söyledi. Terör saldırıları karşısında Türkiye'nin yanında olduklarını ifade eden eski Başbakan birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Bu yıl 17'cisi düzenlen Simi sempozyumuna katılmak için geldiğini söyleyen Yunanistan eski başbakanı Yorgo Papandreu sözlerine şöyle devam etti:

"Yerel yönetimler ile görüşeceğiz, Belediye Başkanıyla görüşeceğiz. İlk olarak Bodrum ile Kos arasındaki işbirliğini temsili olarak görüşeceğiz. Biraz da Türkiye ile zayıflamış gözüken ilişkilerimiz güçlendirme amacıyla buradayız. Bu ziyaret vesilesiyle işbirliğimizi geliştirmek ve beraberce problemlere ortak çözümler getirmek istiyoruz. Bunu ancak birlikte olursak çözebileceğiz. Dünya zor zamanlardan geçiyor. Mülteci problemleri olsun, iklim değişiklikleri olsun, diğer çatışmalar olsun dünyadaki. Bütün bunları aşabilmek için tabi ki birlikte çalışmamız gerekiyor. Burada bulunduğumuz sempozyum boyunca bu konulara temas edeceğiz. Türkiye'de bulunmaktan son derece memnunum" şeklinde konuştu.

Gazetecilerin Türkiye'de yaşanan terör olayları hakkındaki sorularına ise Papandreu birlik beraberlik mesajı vererek şöyle yanıt verdi:

"Bu olaylar konusunda çok üzgünüz. Büyük şiddet içerikli olaylar. Yaralanan insanlara geçmiş olsun diliyorum. Ölen insanların ailelerine ise başsağlığı diliyorum. Terör gibi büyük olaylarda da birlikte durmamız gerekiyor. Parçalanmadan, bölünemeden birlikte hareket etmemiz ve birlikte durmamız gerekiyor. Biz bu dayanışmayı Türkiye'ye gösteriyoruz. Bu dayanışmayı göstermeye devam edeceğiz. Her türlü desteği Türkiye'ye vermeye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRMEK LAZIM

Basın mensuplarının Türk-Yunan ilişkilerinin nasıl olduğu sorusuna ise Papandreu şu yanıtı verdi:

"Benim başbakanlık dönemimde Hem Abdullah Gül ile hem de şuanda Cumhurbaşkanı olan Recep Tayip Erdoğan ile çalışmalarım oldu. Şu anda ilişkilerimize baktığımızda, bugünkü ilişkilerin vatandaşlar düzeyinde olan ilişkiler olarak görüyoruz. Kişiden kişiye, sanatçıdan sanatçıya, şehirden şehire, sporcudan sporcuya ve Yunanistan'dan Türkiye'ye turistler geliyor, Türkiye'den Yunanistan'a turistler gidiyor. Bu çok güzel birşey ama halen geliştirilmesi gereken bir şeyler olması gerektiğini görüyoruz. Bu toplantımızın amacı da bu ilişkileri güçlendirmek" dedi.

Açıklamalarının ardından Bodrum kalesini gezen eski başbakan bol bol kalenin videosunu ve fotoğraflarını çekti. Papandreu'ya Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı CHP'li Umut Oran da eşlik etti. İskele meydanında yürüyen Papandreu'yu gören Yunan turistler eski başbakanlarıyla fotoğraf çektirdi. Bodrum Kalesi gezisinin ardından Papandreu Bodrum'da kapanışı yapılan Symi Sempozyumu'na katıldı.