YUNANİSTAN'LA İŞ YAPMANIN PÜF NOKTALARI

Atina Ticaret Başmüşaviri Bülent Tuncer, Yunanistan'da ithalatın yüzde 75'ine yakın...

YUNANİSTAN'LA İŞ YAPMANIN PÜF NOKTALARI
Atina Ticaret Başmüşaviri Bülent Tuncer, Yunanistan'da ithalatın yüzde 75'ine yakın bir bölümünün aracılar veya distribütörler tarafından yapıldığını belirterek, ''Doğru partnerin bulunması kaydıyla Yunan pazarına girmek daha kolay'' dedi.

Tuncer, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) tarafından düzenlenen ''Yunanistan Ülke Bilgilendirme Toplantısı''nda, sinevizyon aracılığıyla Yunanistan'ın ticari durumu hakkında bilgi verdi.

Türkiye'nin Yunanistan'dan petrol yağı, pamuk, alüminyum saç, bakır borular, ilaç, ham deri gibi ürünler ithal ettiğini belirten Tuncer, şöyle konuştu:

''Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı'nın (OECD), dünyadaki iş ortamı sıralamasında, Yunanistan maalesef sonlarda yer alıyor. 800 bin civarında şirket var. Bunların 700 bine yakını şahıs şirketi. Sanayi ürünlerinin yüzde 80'ini ithalat yoluyla karşılıyorlar. İthalatın yüzde 75'ine yakın bir bölümünü aracılar veya distribütörler aracılığıyla yapıyorlar. Doğru partnerin bulunması kaydıyla Yunan pazarına girmek daha kolay.''

Tuncer, işadamlarının Yunanistan'daki sorunlarının başında vize ve çalışma izni konularının geldiğini ifade etti.