Yunus Parkından Açıklama Geldi!

Güvercinlik Mahallesi’ndeki Yunus Gösteri Merkezi'nin işletmecisi İsmet Parmak’tan açıklama geldi. 

Yunus Parkından Açıklama Geldi!

Güvercinlik Mahallesi’ndeki Yunus Gösteri Merkezi'nin işletmecisi İsmet Parmak’tan açıklama geldi. 

Bodrum’da bulunan yunus parkının ruhsatı geçtiğimiz günlerde Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras tarafından iptal edilmişti. İşletme sahibinin itirazı üzerine Muğla 2’inci İdaire mahkemesi Bodrum Belediyesi'nin aldığı ruhsat iptal kararının yürütmesini durdurma kararı aldı. 

Bazı vatandaşlar uzun zamandan beri yunus parklarına tepki gösteriyor. Yunusların kendi doğal hayatında yaşaması gerektiğini savunan vatandaşlar, yaptıkları eylem ve imza toplama kampanyalarıyla bu taleplerini işletmelerin olduğu belediyelere iletiyorlar. Bodrum'da düzenlenen bu kampanyaların ardından Bodrum Belediyesi Güvercinlik'te bulunan Yunus Parkının işletme ruhsatını iptal etmişti. Yunus Parkı sahibi İsmet Parmak'ın durumu mahkemeye taşıması sonrasında Muğla 2’inci İdare mahkemesince yürütmeyi durdurma kararı alındı.

BU YUNUSLAR DOĞAL ORTAMDA YAŞAYAMAZ

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yunus parkının sahibi İsmet Parmak “Bodrum dolphin park kapatılsın diye yapılan ve yönlendirilen imza kampanyası 10 yıldır Türkiye genelinde sürdürülüyor. 85 bin imza sayısı bu 10 yıl içerisinde toplandı. Sadece Bodrum'daki yunus parkı kapatılsın diye toplanmamıştır bu imza. Tüm dünyada ve Türkiye’deki yunus parkları kapatılsın diye yapılmıştır. 29 Ağustos’ta yapılan eylemde sanki bu imzaların hepsi Bodrum yunus parkı kapatılsın diye toplanılmış gibi sunulmuştur. Bu imza kampanyasında toplanan imzaların, Türkiye’de 9 işletme olduğu halde, Bodrum Belediyesine sunulması da düşündürücüdür. 

İşletmemiz 2005 yılında kurulmuş ve işletme ruhsatı olarak çalışmıştır. Biz yunus parkını yasal bir zeminde çalıştırıyoruz. 27 Ağustos’ta bize işletmeyi kapatma ve ruhsat iptali tebliğ edilmiştir. Bodrum Belediyesi gönderdiği yazıda kanunen yunus parkına işletme ruhsatı verme yetkilerinin olmadığını söylüyor. Bu durum üzerine biz de Muğla 2’inci idare mahkemesine başvurduk. 2 gün sonra mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi. Biz de işimize devam ediyoruz. 

Bütün bu yayınları yapan, Yunus parklarını kapatalım diyen insanlar yaptıkları basın açıklamasında şunu diyorlar. Biz kapattık burayı, bu hayvanları Tarım ve Orman Bakanlığı'na verelim, onlar baksın diyorlar. Türkiye Cumhuriyeti kanunlarla yönetilen bir ülkedir. Hangi vatandaşın üstüne kayıtlı olan, bakmakla yükümlü olduğu bir hayvanı alınabilir. Bir yeri kapatacaksanız bir araştırılır, burada canlı hayvanlara bakılıyor. Kapatıldıktan sonra o canlı hayvanların ne olacağını, nasıl bakacaklarını, ne yiyeceğini bilmek gerekiyor. Bu yunuslar havuzda doğmuş, havuzda yaşamış ve elle beslenmiş, buna alışmış hayvanlardır. Bu canlılar hiçbir zaman vahşi hayatta yaşamamış, kendi kendine avlanmayı bilmiyorlar. Bu hayvanları denize saldığınız zaman kıyıda denize giren, yürüyüş yapan insanlardan yardım dilenecektir. Eğer beslenmesini bilmiyorsan da bu hayvanlara ekmek atacağız ve ölüme terk etmiş olacağız. Bunlar düşünüldükten sonra kapatmaya gidilmelidir. Evde herkes kanarya besler, beslediğiniz bir kanaryayı doğaya saldığınızda ne kadar yaşayacağı kesindir" dedi. 

İsmet Parmak işletmenin kapatılmaması için hukuki haklarını sonuna kadar arayacaklarını da sözlerine ekledi.