Zamansız Çalışmalara Tepkiler Sürüyor

Bodrum’da yaz ortasında yürütülen altyapı çalışmalarına turizmcilerden de tepki geldi. Trafiği kilitleyen çalışmaların turizmi de olumsuz yönde etkilediği ifade edildi.

Zamansız Çalışmalara Tepkiler Sürüyor

Umurca Mahallesi Dr. Mümtaz Ataman Caddesi üzerinde yürütülen ve basına saldırı ile gündeme gelen elektrik hatlarını yer altına alma çalışmalarına turizmcilerden de tepki geldi. TÜRSAB Bodrum Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan ve Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz, çalışmaların zamansızlığını eleştirdi. 

Yüksel Aslan, üyelerinin mağduriyetlerinden dolayı bu açıklamayı yapma gereği duyduklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Bodrum’a altyapı çalışmalarının yapılmasını doğru buluyoruz ama ancak zamanlamasından dolayı turizmciler olarak mağdur oluyoruz. Turistler de mağdur oluyor. Mümtaz Ataman Caddesi’nde yapılan çalışma liman bölgesi ile İçmeler bölgesi trafiğini aksatıyor. Bu çalışmaların Ağustos’ta yapılmasından dolayı üyelerimizin şikayetleri var. Bir çalışmanın zamanlaması ve bütçelendirmesi vardır elbette ama bizim milyonlarca dolar harcayıp tanıtım yaparak getirdiğimiz turistler, mağduriyet yaşıyor. Bu, bizi de olumsuz yönde etkiliyor.” dedi.

YARIN BÜYÜK GEMİ GELİYOR, 800 TURİST BÖLGEDEN GEÇECEK

Bodrum Limanına Çarşamba günü büyük bir geminin yanaşacağını ve 800 turistin araçlarla ilçenin farklı noktalarına taşınacağını dile getiren TÜRSAB Bodrum Yöre Temsil Kurulu Başkanı Yüksel Aslan, “Çarşamba günü Bodrum limanına çok büyük bir gemi yanaşacak. Bir acentamız, 800’e yakın yolcuyu gezdirmek için oraya hareket edecek. O trafikte o otobüsler nasıl dönecek, nasıl taşınacak, şu anda böyle bir sıkıntı yaşanıyor. İçmeler bölgesindeki otellere yolcu taşıyan otobüsler de sıkıntı yaşıyor. Biz, yetkililerin bu hassasiyetimizi dikkate almalarını istiyoruz. Burada hem turist, hem turizmci hem de buranın yereli mağdur olmasın istiyoruz.”

Bodrum Otelciler Derneği Başkanı Ömer Faruk Dengiz de Aydem yetkilileri ile temasa geçtiğini ve çalışmaların 2 ay daha süreceği bilgisini aldığını ifade ederek şu sözlere yer verdi:

“Geniş kapsamlı bir proje, 2 ay boyunca süreceğini söylediler. Ben 4 ayı bulacağını düşünüyorum. Bu sene çok sayıda kruvaziyer gemisi geliyor, yolcu kapasitesi çok olumlu. Gelen yolcular, şehir merkezine gidişte çok büyük zorluk yaşayacaklar. Bu çalışmanın Ekim veya Kasım ayına ertelenmesini istiyoruz.” dedi.  

Öte yandan çalışmalarda internet ve su hatlarının zarar gördüğünü dile getiren Mümtaz Ataman Caddesi Dedeoğlu Caddesi sakinleri, 11 günden beri internet ve sularının kesik olduğunu ifade ederek yetkililerden yardım istedi. 

Muhabir: Hamdi Yörür