Taksimetrelere Zam Güncellemesi

Bodrum’da taksi tarifelerine yapılan zammın ardından taksimetrelerin güncellenmesine başladı. Şoförler Odası önünde yaklaşık yüzde 60-70 oranında zamlanan yeni fiyatlara göre taksimetrelerin güncellenmesi sürüyor.

Taksimetrelere Zam Güncellemesi

Akaryakıt ve diğer kalemlere üst üste gelen zamların ardından ulaşım ücretlerine de zam yapıldı. Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararına göre Muğla’da taksimetreye yüzde 60-70 civarında artış geldi. Taksimetre açılış ücreti 7.31’den 12,40’a yükseldi. İndi bindi ücreti ise 30 TL oldu.  Muğla’da okul servis ücretlerine de yüzde 40 oranında zammın yapıldığı kaydedildi. 

Yapılan zammın ardından Bodrum’daki taksimetreler de güncellenmeye başladı. Çok sayıda taksici, taksimetresini güncelletmek için Bodrum Şoförler Odası önüne geldi. 

Turgutreis Mahallesi’nde taksicilik yapan Muhammet Turgut, Kent Haber’e yaptığı açıklamada tüm giderlerinin arttığını dile getirerek şöyle dedi:

“Son günlerden yapılan zamlar işin içinden çıkılmaz bir hale gelmişti. Taksimetre ücretlerine de zam yapıldı. Yeterli mi? Halkı da düşündüğümüz zaman orta nokta diye düşünüyorum. Akaryakıt giderinin yanında lastik, yağ değişimi, bakım gibi giderlere baktığınız zaman geçen yıla göre yüzde yüzden daha fazla. Bu zam bizim ihtiyacımızı geçici olarak karşıladı diyebiliriz.”

 

Yalıçiftlik Mahallesi’nde taksicilik yapan Erman Alparslan ise zammın halk tarafından tepki ile karşılandığını fakat kendi giderlerinin de çok arttığını dile getirerek “Bizim akaryakıt ve diğer giderlerimiz çok artı. Özellikle Bodrum’da yollar kötü olduğu için lastikler daha eskiyor.” dedi. 

Bodrum’da toplamda 772 taksinin olduğu öğrenildi.