Zefirya'da Gülsin Onay Konseri

19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, Piyanist Gülsin Onay’ın “Serhan Bali ile Açıklamalı Konser” başlığını taşıyan konseriyle, 27 Temmuz Çarşamba akşamı Aktur Zefirya Kültür Merkezi’nde devam edecek.

Zefirya'da Gülsin Onay Konseri

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay ve Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve müzik yazarı Serhan Bali’nin geçtiğimiz sezon Ankara, İstanbul ve İzmir’de birlikte gerçekleştirdikleri, büyük ilgi gören açıklamalı konserlerin bir yenisi 19. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali’nde dinleyiciyle buluşacak. Konserde Gülsin Onay, W.A. Mozart, B. Bartók, F. Chopin ve bu yıl doğumunun iki yüzüncü yılında anılan Cesar Franck’a ait eserleri yorumlarken, Serhan Bali bu eserlerin ortaya çıkış öyküleriyle, öne çıkan teknik özelliklerini, bestecilerinin yaşamlarından ilginç ayrıntılarla bezeyerek tüm müzikseverlerin anlayabileceği bir dille aktaracak. 

GÜLSİN ONAY ÇALACAK, SERHAN BALİ AÇIKLAYACAK

27 Temmuz Çarşamba akşamı saat 21.00’de Bodrum’un en güzel koylarından Bitez Aktur Zefirya Kültür Merkezi’nde klasik müzikseverlerin karşısına çıkacak olan Gülsin Onay ve Serhan Bali, programda ilk olarak Wolfgang Amadéus Mozart’ın, “Sonata in A major, KV331” başlıklı eserinden, “Andante grazioso con variazioni”, “Menuetto” ve “Alla Turca” adlı bölümleri yorumlayacaklar. Daha sonra Béla Bartók’un, “Sketches Op.9b” adlı yapıtının iki ayrı yedi skeçine yer verilecek. Piyanist Gülsin Onay, önce “A girl’s portrait — Swing — Lento — Non troppo lento — Romanian folksong — Wallachian — Poco lento” başlıklı bölümleri seslendirdikten sonra bu defa yine aynı eser içinde yer alan diğer yedi skeçi izleyici ile buluşturacak. Eser şu bölümlerden oluşuyor; “Mädchenbildnis — Schaukelspiel — Lento — Non troppo lento — Rumänisches Volkslied — Walachisch — Poco lento”. Serhan Bali’nin açıklamaları ile devam edecek olan konserin ikinci yarısında Frédéric Chopin’in, “Nocturne in F sharp minor, Op.48 No.2” başlıklı eseri ve ardından da doğumunun iki yüzüncü yılında anılan César Franck’ın, “Prélude, Choral et Fugue” adlı yapıtı müzikseverler için yorumlanacak.

Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay ve Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve müzik yazarı Serhan Bali, geçtiğimiz yıl üç büyük şehrimizde gerçekleştirdikleri açıklamalı konser serisiyle, klasik müzikseverlerden büyük ilgi görmüşlerdi.