SELECT `ac`.`id`, `ac`.`banner_text`, `ac`.`banner_url`, `ac`.`hash` as `banner_hash`, `images`.`image_728x150` as `banner`, `images`.`image_default` as `image_default`, `images`.`id` as `image_id`, sum(ad_view_stat.view_count) as view_counts, `alt_banner`.`image_default` as `alt_banner`, `ac`.`kapanma_zamani`, `ac`.`gosterilmeme_suresi`, `ac`.`ad_campaign_type`, `ac`.`banner_script` FROM `ad_campaigns` as `ac` JOIN `ad_view_stat` ON `ad_view_stat`.`campaign_id`=`ac`.`id` and `view_date`="2023-02-01" JOIN `ad_customers` ON `ad_customers`.`id`=`ac`.`customer_id` and `ad_customers`.`active`=1 JOIN `images` ON `images`.`id`=`ac`.`post_image_id` LEFT JOIN `images` as `alt_banner` ON `alt_banner`.`id`=`ac`.`alternatif_banner` WHERE `ac`.`banner_size_id` = 1 AND `ac`.`start_time` <= '2023-02-01 15:12:21' and `ac`.`end_time` >= '2023-02-01 15:12:21' AND `ac`.`deleted` = 0 AND `ac`.`active` = 1 GROUP BY `ad_view_stat`.`campaign_id` ORDER BY `view_counts` ASC LIMIT 1update ad_campaigns set views=views+1 where id=500checkstat select id from ad_view_stat where view_date="2023-02-01" and view_hour=15 and campaign_id=500update ad_view_stat set view_count=view_count+1 where id=1661042

ZEHİRLİ MANTARLARA DİKKAT!..

Alman Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Hamulu, doğada yetişen mantarları bilinçsizce...

ZEHİRLİ MANTARLARA DİKKAT!..
Alman Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ahmet Hamulu, doğada yetişen mantarları bilinçsizce tüketmemek gerektiğini ifade ederek, “Pazarda çok iyi bildiğimiz mantarlar vardır. Hepsi birbirine benzer. Ama bunların arasında bir tane bile zehirli mantar olsa dahi hayatınızı kaybedersiniz” dedi.

Önceki gün Turgutreis beldesinde 3 kişinin yedikleri mantardan zehirlenmesi üzerine mikrofon uzattığımız Prof. Dr. Hamulu,bölgemizde çok miktarda bulunan doğal mantarların tüketilmesi sonucu ortaya çıkabilecek tehlikelere dikkat çekti.Eski insanların sözleriyle değil uzmanların söyledikleriyle hareket etmek gerektiğinin altını çizen Hamulu, doğada yetişen mantarlar ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Mantar yöremizde oldukça fazla miktarda bulunan bir besin maddesi diyelim. Mantarın özelliği nedir' Mantar yazın ve kışın uyur. İlkbahar ve sonbaharlarda yağmurları takip eder, mantarlar ortaya çıkar ve civarda yaşayanlar da hızla ormanda mantarın türüne göre onları toplarlar ve yerler, çünkü oldukça lezzetlidir. Dünyanın lezzetli mantarları yöremizde bulunmaktadır, mesela kuzu göbeği. Yalnız mantar toplarken, yerken yada pazardan alırken mutlaka ve mutlaka, her ne kadar tecrübeli olursak, Atalarımızdan, dedelerimizden gelen bilgilerimiz dahi olsa, mutlaka bir mantar uzmanının denetiminden geçtikten sonra yenilmesi gerekir. Kırsalda bulunan, şehirde bulunan insanımız kendine güvenerek, annesinin, babasının büyüklerinin bilgisine güvenerek bu mantarları uzman denetiminden geçirmeden tüketmektedir. Maalesef mantar zehirlenmeleri çoğunlukla ölümle sonuçlanmaktadır veya ölümle sonuçlananını biz aktarmaktayız. Her mantar zehirlenmesi ölümle sonuçlanmayabilir; mide bulantısı, karın ağrısı gibi şikayetlerde olabilir. Tabi ki bizim hiç istemediğimiz ölümle sonuçlananlarıdır. Hiçbir zaman kendi başımıza kırdan bir mantar toplayıp bir uzman görüşünü almadan tüketmemeliyiz. Pazardan mantar alırken, çok iyi bildiğimiz mantarlar vardır bunların arasına bir tane zehirli mantar bile olsa hayatınızı kaybedersiniz. Bunu ayırt etmek bir uzmanın işidir görüntüsüyle şekliyle aynı olsa dahi, bunu ancak bir uzman ayırt edebilir. Dolayısıyla çok iyi bildiğimiz mantarlar ile bir tane mantar karışmış olabilir bu yüzden de mutlak suretle bir mantar uzmanının denetiminden geçerek yenilebilir olurunu alarak mantarları tüketelim. Bu çok lezzetli ve bölgemizde de çok fazla bulunan besini bir korkulu rüya haline, bir ölümcül canavar haline getirmeyelim ” dedi.