Zeynep'in Dikkati, Hayatını Kurtardı

Muğla’da balıkçı ağına dolanan caretta, 13 yaşındaki Zeynep Alparslan’ın dikkatiyle kurtarıldı.

Zeynep'in Dikkati, Hayatını Kurtardı

Salgın nedeniyle 17 günlük tam kapama sürecini, Gökova Körfezi, Bodrum-Milas açıklarında teknelerinde geçiren Ankaralı işadamı Engin Alparslan ile ailesi, Ören Mahallesi yakınlarında bir koya girdi. Teknede bulunan 13 yaşındaki Zeynep Alparslan, denizde caretta caretta cinsi bir kaplumbağayı fark etti.

Bunun üzerine tekne ile kaplumbağaya daha fazla yaklaşınca hayvanın balıkçı ağlarına dolandığını fark eden aile, carettayı kurtarmaya çalıştı. Tekneden korkan kaplumbağa, güçlükle yüzerek gözden kayboldu. 

Teknedekiler, bölgede bir buçuk saatlik arama sonucu hayvanı yeniden buldu. Yakalanarak tekneye alınan 50 kilo ağırlığında ve bir metreye yakın uzunluktaki kaplumbağanın dolandığı balıkçı ağları ve ipler, bıçakla kesilerek vücudundan alındı. Boğazına da dolanan ağlardan kurtulan kaplumbağa rahat bir nefes aldı. 

Başka bir yerinde yara olup olmadığına bakan aile daha sonra caretta carettayı denize tekrar bıraktı. Zeynep’in sevinci ise cep telefonu görüntülerine yansıdı. Vücudundaki ip ve ağlardan kurtulan hayvanın bu kez hızlı bir şekilde denizin dibine dalarak gözden kayboldu. 

Yaşadıkları olayı anlatan Zeynep Alpaslan, şunları dile getirdi:

“Akbük koyunda konakladık, Bodrum istikametine doğru yol alırken denizde bir şey fark ettik. Yanına gittik ve caretta caretta cinsi kaplumbağa olduğunu anladık. Boynunda ve vücudundan ağları gördük. Kaplumbağa bizi görünce suya daldı. Biz daha sonra 1,5 saat boyunca kaplumbağayı aradık, teknenin motorlarını kaldırdık değmesin diye. Daha sonra bulduk ve kamışla tutup tekneye aldı babamlar, ama gitmek istiyordu. Boynundaki ağı kesince nefes almasını hissettik. Bizde kuzenimle birlikte biz bu deniz canlısını bulmasaydık bu ağla daha ne kadar yaşayabilirdi dedik. Onu o halde görünce çok üzüldük. Caretta caretta bir süre sonra sakinleşti. Çok güçlü bir hayvandı, çok büyük ve güzel bir kaplumbağaydı. Vücudundan çok fazla ağa dolanmıştı. Nefes almakta zorlanıyordu. Kafasını kaldırıp zor nefes alıyordu ağlardan boynuna dolanmış ve nefes aldırmıyordu. Biz onu suya atarken çok mutlu olduk. Çok güzel gözleri vardı. Umarım bir daha ağa takılmaz. Gökova doğasıyla, deniziyle havasıyla çok güzel bir yer. Buraların değerini bilin. Denizlerimizin doğamızın, ağaçlarımızın değerini bilin. Biz onu unutmayacağız, ona umarım bizi unutmaz. Gökova sahillerinde böyle bir şey yaşamak hiç aklımıza gelmezdi.”