Zeytin Tasarısında Geri Adım

Zeytin alanlarında maden faaliyetine izin veren düzenleme, Enerji Torba Kanun teklifinden çıkarıldı.

Zeytin Tasarısında Geri Adım

Zeytin alanlarında Maden faaliyetine izin veren düzenleme, Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nden çıkartıldı.

CHP Muğla Milletvekili Av. Burak Erbay, konu ile ilgili açıklama yaptı. Burak Erbay, şunları söyledi:

“Zeytin bizim yaşam kaynağımız, yüzyıllardır insanlar zeytin sayesinde geçimlerini sağladılar, karınlarını doyurdular. Zeytini satarak, zeytinyağından geçimlerini sağladılar. Maalesef son yıllarda mevcut iktidar uygulamalarla maden şirketlerinin önünü açmak adına bu zeytinliklerin kesilmesi veya taşınabilmesi adına birtakım düzenlemeler yapılmaya çalışılıyor. Daha önce yönetmelikler çıkardılar, yasalar geçirdiler. Ancak bu yasalar ve yönetmelikler mahkemeler tarafında iptal edildi. Ama doymayan bir yapı var. Sürekli daha fazlasını isteyen bir yapı var. Bu şirketlerin Meclis koridorlarında kimlerle görüştüklerini biliyoruz. Yaptıkları o görüşmeler sonucunda tekrardan bu yasayı Meclis gündemine apar topar getirdiler.”

Zeytinlik alanların maden sahası olarak değerlendirmesini öngören maddenin büyük mücadeleler sonucunda teklif metninden çıkarıldığını söyleyen Erbay, “Çok uzun zamandır zeytin sahaları için mücadele veriyoruz. Muğla Akbelen’de yaklaşık 500 gündür süren bir nöbet var. Bu mücadelenin sonucunda ilgili madde teklif metninden çıkarıldı. Biz doğamızı, toprağımızı, yaşam alanlarımızı korumak için mücadele etmeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.