Zor Günleri Sanatla Atlatıyorlar

Bodrum’da pandemi önlemleri kapsamında vakitlerinin çoğunu evde geçiren vatandaşlar heykel, seramik gibi sanatsal faaliyetlere merak sardı. Kafe, restoran ve eğlence mekanlarının kapalı olması vatandaşların sanata olan ilgisini arttırdı.

Zor Günleri Sanatla Atlatıyorlar

Bodrum’da yaşayan heykel sanatçısı Hasan Cingiz'in atölyesi, koronavirüs salgınında vatandaşların ilgi odağı oldu. Oyuncudan, sanatçıya, mimardan, doktora birçok farklı meslek dalından vatandaşlar, pandemi döneminde alınan tedbirler nedeniyle evlerinde geçirecekleri vakitleri, heykel yaparak değerlendiriyor. Talep üzerine atölyesini vatandaşlara açan Cingiz, kursiyerlerin yaptığı eserleri, pandemi kısıtlamaları sona erdiğinde sergilemeyi planlıyor.

Hasan Cingiz pandemi ile birlikte vatandaşların sanata olan ilgisinin arttığını söyleyerek "Pandemiden dolayı insanlar evlerinde sıkıldığı için bizler de heykel çalışmaları yapabiliriyiz dediler. Bende bencillik yapmak istemedim ve gelenlere atölyemin kapılarını sonuna kadar açtım. Şimdi birçok farklı meslek gurubundan insanlar gelip burada kendi heykellerini yapıyorlar. Hem çok mutlular, sıkılmıyorlar ve yapmış oldukları somut eserlere sahip oluyorlar. İnşallah bu eserleri Pandemi kısıtlamalarının biteceği bir tarihte sergilemeyi planlıyoruz. Oyuncu arkadaşlarımız var. Bülent Şakrak, Göhan Yıkılkan gibi değerli oyuncularımız da çalışmalarımıza katılıyor. İç Mimar arkadaşlarımız var, Doktor arkadaşlarımız geliyor. Gazeteciler ve bu köyde yaşayan teyzelerimiz, amcalarımız ara ara gelip çalışmalar yapıyor. Sonuçta atölye böyle bir yer, herkes gelip çalışabilir" ifadelerini kullandı.

İç Mimar Seda Baran pandemi sürecinde çok sıkıldığını ifade ederek "Güzel vakit geçiriyoruz, Pandemi sürecinde özellikle evlere kapanmamız, bizleri çok yıprattı. Psikolojik olarak çok yıprandık. Böyle bir arayış içerisine girdim. Hasan hocamız sağ olsun bize çok yardımcı oldu. Çok güzel vakit geçiriyoruz burada. Her yer kapalı, hiçbir yere gidemiyoruz. Evlerde oturmaktansa buraya gelip çok güzel sanat eserleri çıkarıyoruz” dedi.

Doktor Gültekin Fidan ise fırsat buldukça heykel yapmaya geldiğini belirterek "Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğünde çalışıyorum. Şu anda tüm işimiz kovid ile ilgilenmek. Şu anda Bodrum’da aşılamaları yapıyoruz. Stresli yoğun bir tempomuz var. Şu dönem çok stresli bir ortamdayız. Heykel yaparak stresimi atıyorum ve hep yapmak istediğim heykelleri yapıyorum” şeklinde konuştu.


 
Gazeteci Funda Karayel ise pandemi sürecinde stres atmak için heykel yaptığını ifade ederek "çocukluğumdan gelen bir tutku. Beynim çok düşünüyor, onu durdurmak için en iyi yol bence. Stresten kurtulmak için çalışmalar yapıyorum. Saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsun. Uzun yıllardır yapmıyordum. Pandemiden dolayı yeniden döndüm, yıllardır uzak kalmıştım. Bu zor günleri bu şeklide atlatmayı uygun gördüm kendime" dedi.

Pandemi sürecini Bodrum’da atlatmak için İstanbul’dan gelen Didem Tatlıdil ise pandemi kısıtlamalarını bu şekilde geçirdiğini ifade ederek "heykel yapmaya pandemiden dolayı başladım. Çok büyük bir terapi oluyor. Evde çok bunaldık, sıkıldık bu yüzden sanata ağırlık vermek çok iyi geldi bana. Ben istanbul’da yaşıyordum. Pandemi sürecinde Bodrum’a yerleştim. Uzun zamandır yapmak istediğim bir şeydi heykel. Ben de tasarımcıyım ve iç mimar olduğum için de ilgimi çeken bir sanattı heykel yapmak. Pandemide çok fazla evde kaldığımız ve bir şeyler yapamadığımız için yeni bir şeyler yapmak istedim ve heykel yapmaya başladım. İstanbul’daki koşuşturma nedeniyle bir fırsatımız yoktu. Şimdi malum Kovid tedbirleri nedeniyle burada da bir yere gitmiyoruz, atölyeye gelip heykel yapıyoruz, stres atıyoruz" ifadelerini kullandı.