1 Günde 15 Ton Atık Çıkarıldı...

Muğla'nın deniz kıyısındaki ilçeleri ile Bodrum’da eş zamanlı deniz dibi, kıyı ve hayalet ağ temizliği yapıldı. Bodrum’da iş insanı Bülent Eczacıbaşı’nın da katıldığı etkinlik sonunda denize 100 bin yavru balık bırakıldı.

1 Günde 15 Ton Atık Çıkarıldı...

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Güvercinlik Koyu’nda düzenlenen etkinliğe Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Toprak, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Gökhan Kurgan, Bodrum Tarım ve Orman Müdürü Durmuş Çakır, MHP Bodrum İlçe Başkanı Tayyar Şafak ve işinsanı Bülent Eczacıbaşı ile Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü görevlileri katıldı. 

Etkinlik, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü dalgıçlarının Salih Adası önlerindeki hayalet ağ temizliği ile başladı. Sualtı dronu ile tespit edilen hayalet ağlar, dalgıçlar tarafından tekneye çıkarıldı. Dalgıçlar, su üzerinde “En büyük temizlik kirletmemektir” yazılı pankart açtı. 

Bodrum’da olta balıkçılığı turu yapan ticari tekneler de temizlik çalışmalarına destek verdi. Salih Adası'na giden günlük tur teknelerinin kaptanları ve çalışanları ile gönüllü vatandaşlar, torbalar dolusu atık topladı. Toplanan atıklar ve hayalet ağlar, teknelerle Güvercinlik Mahallesi'nde iskelede sergilendi. Traktör tekerinden yatağa kadar yaklaşık 15 ton atık, geri dönüşüm merkezine götürülecek. 

Temizlik sonunda denize, 100 bin adeta çipura ve levrek yavrusu bırakıldı. 

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, denizin kirletilmemesinin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu;

“Biz sürekli temizliyoruz. Bıkmadan, usanmadan. Bu kez de 15 tona yakın bu bölgede topladık. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlarken il genelinde 100 ekiple bu temizlik yapıldı. En büyük temizlik kirletmemektir. Temizlik, imandan gelir. Ey insanoğlu, size miras kalan bu temiz denizleri, dereleri, toprakları, şurada teknenizi bağladığınız yerde straforunuzu ya da şişenizi bunun dibine atar mısınız? Biz sadece bu Dünya’da bugünlük değiliz. Bizden sonra gelecek kuşaklara da bize nasıl bırakıldıysa öyle bırakmak zorundayız.”

Etkinliğe destek veren işinsanı Bülent Eczacıbaşı ise doğayı temizlemenin güzel ancak kirletmemenin daha güzel olduğunu dile getirerek şöyle konuştu;

“Bugünkü çalışmaya katılmak benim için çok büyük bir keyif oldu, mutluluk oldu. Nasıl bir heves ve heyecanla çalışıldığını gördüm. Bundan mutluluk duydum. Değerli il müdürümü bu inisiyatifi aldığı için gönülden kutluyorum. Bu çalışmalara destek olmak bizim görevimiz. Her zaman bu çalışmaların yanında olacağız.” dedi.

Muğla Vali Yardımcısı İsmail Soykan ile Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit de denizlerin, havanın ve toprağın kirletilmemesine vurgu yaparak, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ettiler. 

 

Muhabir; Hamdi Yörür