Sarıkız Örümceği Yine Ortaya Çıktı

"Sarıkız” ve “Sarı Ömer” adlarıyla bilinen örümcekler, yaz aylarının gelmesiyle Bodrum’da yeniden görülmeye başladı.

Sarıkız Örümceği Yine Ortaya Çıktı

Bodrum'da son birkaç yıldır sık görülmeye başlanan “Sarıkız” isimli örümcek türü, son olarak Gölköy'de görüldü.

Şükrü Kayadibi adlı vatandaş, dün akşam saatlerinde damdaki hayvanlarına bakmak için bahçeye gitti. Dama giren Kayadibi, duvarda hızlı bir şekilde hareket eden örümceği fark etti. 

Örümceği fotoğraflayan Şükrü Kayadibi, Kent Haber’e "Ben ilk gördüğümde akrep zannettim ama çok hızlı hareket ediyordu. Nasıl gittiğini bile göremedim." dedi. 

Sarı kız böceği ülkemizde en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmakla birlikte Ege'de de sık sık görülüyor. Akrep görünümlü böcek beslenme şekillerinden dolayı diğer iri örümcek türlerinden farklıdır. Sarıkız böceği türlerinin hemen hemen hepsi et ile beslenmektedir. Görsel olarak akrep türünün sarısı gibi görünüme sahip olan sarıkız böcekleri, akrep dahil birçok hayvanı yiyerek beslenebilirler. Bu türlere halk arasında sarıkız böceği isminin haricinde böğü yada böyü de denmektedir. Çok hızlı hareket edebildikleri bilinmekte olup zehirsiz olduğu uzmanlar ve araştırmacılar tarafından belirtilmektedir. 

Boyları 8-10 cm arasında değişmekte olup, avlarını dişleri ile uyuşturdukları için ısırıldığını fark edemezler. Isırdığı kısma dişleri sayesinde eti yumuşatıp yiyebileceği kıvama getiren bir sıvı bırakmaktadır.