Bin Yıllık Zeytinleri Katlettiler!

Bodrum’da bir tarlada 500 ila 1000 yıllık olduğu değerlendirilen 30 zeytin ağacı kesildi, kökleri söküldü. Çevreciler, katliama sert tepki gösterirken tarla sahibine 30 bin 159 lira cezai işlem uygulandı.

Bin Yıllık Zeytinleri Katlettiler!

Gölköy Mahallesi Bülent Ecevit Caddesi’ne yakın bir bölgedeki tarlada bulunan 500 ila 1000 yıllık zeytin ağaçları mülk sahipleri tarafından kesildi. Ağaçların kökleri de iş makineleri ile yerlerinden söküldü. 

İhbarın ardından olay yerine giden Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yaptıkları incelemede 34 zeytin ağacından 30’unun kesildiğini belirledi. Ağaçları kesen tarla sahibine ağaç başı 1005 lira olmak üzere 30 bin 150 lira idari para ceza kesildi. Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı'na da zeytin ağacı kesimiyle ilgili suç duyurusunda bulunuldu.

Bölgeye giden Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, zeytin ağaçlarını kesilmesine sert tepki gösterdi. Yürütme Kurulu Üyesi Güney Şirin, “Bu ağaçlar bin yıllık zeytin ağaçlar, neden katledildi bilmiyoruz. Burası zeytinli tarla olarak geçiyor. Zeytinlik sahaları içinde ve bu sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç zeytinliklerin vegatatif ve generatif gelişmesine mani olacak kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamaz ve işletilemez. Bu alanlarda yapılacak zeytinyağı fabrikaları ile küçük ölçekli tarımsal sanayi işletmeleri yapımı ve işletilmesi Tarım Bakanlığının iznine bağlıdır. Zeytin kesilemez, sökülemez. Onun yakınına gelişmesini, büyümesini engelleyecek herhangi bir işletme kurulamaz.” dedi.

Bodrum Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Mirbahattin Demir ise “Bu zeytinlerin kesimi için ağaç başına bin TL ceza verilecek. Kestikleri zeytinleri odun olarak satarlarsa zaten o cezayı öderler. Onun için bu cezayı umursamıyorlar. Tüm yetkililerin bizim arkamızda durmaları lazım. Doğamızım kaybediyoruz.” şeklinde konuştu.