ORTA ASYA'DA TÜRKLERİN SANAT YOLCULUĞU

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00'da...

ORTA ASYA'DA TÜRKLERİN SANAT YOLCULUĞU
Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü 10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00'da Herodot Kültür Merkezi’nde “Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” sergisinin açılışını yapıyor.

Bodrum Halk Eğitim Merkezi Orta Asya Türk Sanatı temalı eserler ile sergi açıyor. Eski Türk kültür ve sanatını günümüze aktararak yaşatılması için bir farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen sergi, Bodrum Halk Eğitimi Müdürlüğü öğretmen ve kursiyerlerinin resim, çini, seramik, tezhip, minyatür, kumaş boyama, mozaik, nakış, keçe işleme ve deri işleme kurslarında ürettikleri eserlerden oluşuyor.

10 Nisan 2019 Çarşamba günü saat 16.00’da Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek açılışa, İzmir Devlet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğu da müzik ve dans gösterileri ile renk katacak.

Bodrum Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada “Türkler Orta Asya’nın kadim milletlerinden biridir. Türkler tarih sahnesinden çıkarılsa dünya tarihinin önemli bir bölümü boş kalacaktır. Türk milletini oluşturan kavimler M.Ö. 5000 yıllarından itibaren Orta Asya’da varlıklarını göstermeye başlamışlardır. Daha sonra Asya kıtasından batıya ve güneye doğru göç ederek kavimler göçünü oluşturmuş böylelikle dünya siyasi tarihini yeniden şekillendirmişlerdir. Özellikle Orta Asya’da siyasi varlıklarını Büyük Hun Devleti ile başlatmış, Göktürk, Uygur ve diğer Türk devletleri olarak devam ettirmişlerdir. Hunlar, Uygurlar, Göktürkler ve diğerleri, İslamiyet öncesi ve sonrası inanışlar, Budizm, Maniheizm ve şaman inanışları ile toplum ve kültür yapılarının izleri ise binlerce yıl sonra sanatla buluşturularak “Orta Asya’da Türklerin Sanat Yolculuğu” başlığı ile temamızı oluşturmuştur. Bodrum Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu bünyesinde özel bir tema ve proje bazında hazırlanan serginin gerek konusu gerekse sunulacak çalışmalar ile büyük ilgi ve beğeni uyandıracağına olan inancımızla tüm sanat ve kültüre gönül verenleri sergimize davet ediyoruz” denildi.