Çalıştığı Hastanede Sergi Açtı

Fotoğraf tutkunu Doç. Dr. Kemal Göl’ün “Karya Kuşları” isimli fotoğraf sergisi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yaptığı Amerikan Hastanesi’nde açıldı.

Çalıştığı Hastanede Sergi Açtı

Fotoğraf tutkunu Doç. Dr. Kemal Göl, yıllar içinde Bodrum ve çevresinde çektiği kuş fotoğraflarını sergi haline getirdi. Geçen Aralık ayında Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı’nda (AKADEMİA) bir sergi açan Göl, bu kez görev yaptığı Bodrum Amerikan Hastanesi’nin müze alanında fotoğraflarını fotoğrafseverlerle buluşturdu. 

40 farklı kuş fotoğrafının yer aldığı serginin açılışına Bodrum Kaymakamı Mustafa Çit’in de aralarında olduğu çok sayıda davetli katıldı. 

Serginin açılışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Dr. Kemal Göl, şunları dile getirdi;

“Bu benim 6’ncı kişisel sergim ama Bodrum’daki 2’nci sergim. Bu sefer bu coğrafyada fotoğrafladığım kuşları gelenlere göstermek istiyoruz. Tek derdimiz var, biraz olsun farkındalık. Doğanın korunmasına çok küçük de olsa bir katkımızın olmasını arzu ediyoruz. Dilerim ki bu sergi buna yardımcı olacaktır. Hem hastaneye gelen hastalarımız beklerken kuşlarımızı görüp biraz streslerini atabilirler. Bir de hepimizin bahçesinde var olan, bizim serçe, güvercin diye es geçtiğimiz kuşlarımızın bizlerle birlikte yaşadıklarını fark etmelerini istiyoruz. Sergide 40 tanesi seçki var, ama Türkiye derseniz, şimdi Türkiye göçmen kuşların yolları üzerinde olduğu için bu konuda şanslı bir ülke. Türkiye'de yaklaşık 490-500 tür var ve bu sayı her sene gözlemcilerle birlikte artıyor. Yani yeni gözlenen kuş türleri ile birlikte inşallah artar.”

Kuşların bir kısmını göz, bir kısmını makine, bir kısmı da sabırla fotoğrafladığını aktaran Doç. Kemal Göl, “Kuşlarla belki etrafımızda denk geliyorsunuz ama sonuçta kesin bir şey var ki; emek işi, vakit ayırma işi. Ama bunlardan şikayetçi miyiz? Hayır, doğada vakit geçiriyoruz, onlarla birlikte yaşadığımızı hissetmek moral yükseltiyor. Hala bizi ziyarete geldiklerini bilmek moral verici bir şey. Ama yer altı sularının azalması, su kaynaklarının tükenmesiyle birlikte zaman içinde bu göçmen kuşların ülkemizi ziyaret etmekten vazgeçeceğinden korkuyoruz. Dolayısıyla, su kaynaklarımıza biraz daha saygılı olmamız lazım, onlara sahip çıkmamız gerekiyor. Ne yazık ki, büyük bir yangın yaşamıştık. Hep birlikte onun etkilerini gördük, uzun bir süre inşallah yavaş yavaş zaman içinde toparlayacaktır.” diye konuştu. 

Sergi, yaz sezonu sonuna kadar açık kalacak. 

Muhabir; Hamdi Yörür