Tezhip ve Minyatür Sergisi Açıldı

Bodrum Halk Eğitimi Müdürlüğü kursiyerlerinin tezhip ve minyatür sergisi düzenlenen törenle açıldı.

Tezhip ve Minyatür Sergisi Açıldı

Bodrum Halk Eğitimi Müdürlüğü bünyesinde eğitim gören kursiyerler, kış boyunca yaptıkları çalışmalarını sergilemeye devam ediyor. Tezhip ve minyatür öğretmeni Senem Kaş Tüfekçi eşliğinde çalışmalar yapan 14 kursiyer, ortaya çıkardıkları eserlerle Bodrum Kalesi’ndeki Haluk Elbe Sanat Galerisi’nde sergi açtı. Serginin açılışına Bodrum İlçe Milli Eğitim Müdürü Aslan Korkmaz ve Bodrum Halk Eğitimi Müdürü Hayri Karagöl’ün de aralarında olduğu çok sayıda sanatvsever katıldı. 

Tezhip ve minyatür öğretmeni Senem Kaş Tüfekçi, serginin açılışında Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Biz, yaklaşık 3 yıldır kursiyerlerimizle birlikte çalışıyoruz. Çalışma sürecimizde bir konu belirliyoruz. Bu konu üzerinde geleneksel Türk el sanatları motiflerinden tezhip ve minyatür kullanarak eserler üretiyoruz. Tezhip, altınlamak demek. Burada kullandığımız eserler altın bazlı eserler. Hat sanatından tutun da minyatür sanatına kadar geçmişten günümüze her türlü motifi bir arada kullanıyoruz. Bu seneki konumuz Bodrum, Turgutreis Çökertme Türküsü, Bodrum tarımı idi. Bunların hepsini işledik. Çok zengin ve geniş kapsamlı bir sergi oldu. Burada 45 tane çalışmamız var. Burası için yeterli sayıda eserdi. Aslında daha fazla eserimiz var ama mekan ve mekanın verdiği enerji bunların sergilenmesi için önem taşıdığından yeteri miktarda eserimiz var şu anda.”

Sergi, 14 Haziran tarihine kadar açık kalacak.