12 BİN KAYIT İÇEREN VERİ TABANI OLUŞTURULDU

Bodrum Belediyesi, şeffaf süreç yönetimi için kendi yazılımını geliştirdi. Kalite...

12 BİN KAYIT İÇEREN VERİ TABANI OLUŞTURULDU
Bodrum Belediyesi, şeffaf süreç yönetimi için kendi yazılımını geliştirdi.

Kalite Yönetim Sistem Koordinatörlüğü’nün 2015 yılı Haziran ayında başlattığı süreç analiz çalışmaları sonucunda, İmar ve Şehircilik Müdürlüğü için geliştirilen yazılım ile birimlerin iş akışlarına uygun veri tabloları hazırlanarak, hizmet kalitesinin artırılmasına yönelik süreç iyileştirmesine gidildi. Eylül 2015 itibarıyla uygulamaya alınan Yönetim Bilgi Sistemi ile İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ndeki talepleri için vatandaşa, sürecin her aşamasında kısa mesaj ile bilgi verilmeye başlandı.

Kalite Yönetim Sistem Koordinatörlüğünün yaptığı çalışmalar sonucunda, 2015 yılı Eylül ayında 12.000 kayıttan oluşan bir veri tabanı oluşturuldu. Kalite Yönetim Sistem Koordinatörlüğü ve Bilgi İşlem Müdürlüğü bünyesinde kurulan Yazılım Geliştirme Grubu, “Yönetim Bilgi Sistemi” adıyla İmar ve Şehircilik Müdürlüğü fonksiyonlarına uygun kendi yazılımını geliştirdi. Microsoft ASP.NET programlama dili ile HTML5 standartlarına uygun, WEB tabanlı olarak geliştirilen yazılım, 2015 yılı Aralık ayı başında kullanıma sunuldu.

Yönetim Bilgi Sistemi’nin devreye alınması ile vatandaşın İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’nden beklediği hizmet süreçlerinin her aşamasında, “kısa mesaj” sistemi ile bilgilendirilmeye başlandı.

İmar ve Şehircilik Müdürlüğü, farklı uygulamalarla yaptığı işlemleri, “Yönetim Bilgi Sistemi” sayesinde tek ekrandan kısa sürede gerçekleştirebiliyor. Sistem Yöneticileri de süreçte akışı anlık olarak izleyebiliyor ve sistemin sıkıştığı noktaları Yönetim Bilgi Sistemi sayesinde doğru bir şekilde tespit edebiliyor.

Bodrum Belediyesi’nin kendi insan kaynaklarıyla yürüttüğü bu çalışma, geliştirilmeye açık, sürdürülebilir bir sistem uygulaması olarak nitelendiriliyor.

Bodrum Belediyesi Yazılım Geliştirme Grubu, 2016 yılında da Yönetim Bilgi Sistemi’ne yeni modüller kazandırarak, Bodrum Belediyesi’ne ait süreçlerin ve envanterlerin tek bir sistemde toplanması konusundaki titiz ve kapsamlı çalışmalarına devam edecek.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, özellikle teknoloji ile birlikte değişimin büyük bir hız kazandığı günümüzde, Bodrum Belediyesi’nin de değişim ve gelişime en iyi şekilde uyum sağladığını ifade etti. Başkan Kocadon, "30 Mart 2014 seçimleri sonrası ilçemizdeki belde belediyelerinin kapanmasıyla başlayan büyükşehir sürecine ülke çapında en hızlı adım atabilmiş, teknolojik alt yapısıyla ve bilgi donanımıyla sistemini kurabilmiş ilçelerin başında geliyoruz. Bodrum Belediyesi olarak hedefimiz, vatandaşımıza verdiğimiz hizmetleri en kaliteli şekilde sunmaktır. Bu projeyi yürüten tüm çalışma arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Vatandaşımıza hem kurumlarımızda hem yarımada genelindeki tüm ortak yaşam alanlarımızda en iyi hizmeti verebilmek üzere önümüzdeki yıl da çalışmalarımızı büyük bir özenle, elimizden geldiğince en iyi şekilde sürdürmeye gayret edeceğiz" dedi.