18 Mayıs Müzeler Günü Kutlandı

18 Mayıs Müzeler Günü sebebiyle Bodrum Kalesi’nde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

18 Mayıs Müzeler Günü Kutlandı

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından kalenin farklı noktalarında bir dizi faaliyet gerçekleştirildi. Kutlamalar, öğrencilerin halkoyunları gösterileri ile başladı. Ardından Mumcular Fuat Erten İlkokulu öğrencilerinin hafta sonu gittikleri Görsel Sanatlar Egzersizi eğitimleri sonunda ortaya çıkardıkları 100’den fazla çalışmanın görücüye çıktığı serginin açılışı yapıldı.

Sergide Kent Haber’e konuşan Zeynep Yavuz isimli öğrenci, “Burada bohem sanatı, tablo, ebrular yaptık. Şimdi de çalışmalarımızı sergiliyoruz.” dedi.

“Müzeyi Uzmanından Dinle” etkinliği çerçevesinde kaleyi ziyaret eden vatandaşlara ve öğrencilere, arkeologlar Banu Mete Özler, Gürşans Uzala ve Güner Özler tarafından ilçedeki arkeolojik buluntular, Uluburun Batığı ve sualtı arkeolojisi hakkında detaylı bilgiler aktarıldı.

Müzede sanat ve terapi etkinliğinde ise eğitmenler Dilek Altunay ve Özlem Furuna ile müze araştırmacısı Seda Deniz öğrencilerle birlikte bir atölye çalışması yaptı. Bodrum Sade Atölye isimli çalışmada öğrenciler Bodrum Kalesi’ni tanıdılar, hayal güçlerini kullanarak resimler çizdiler.

18 Mayıs Müzeler Günü çerçevesinde tüm müze ve ören yerleri ücretsiz gezilebildi. Bodrum Kalesi de bugün ücretsiz olarak ziyarete açıktı. Kaleyi, gün boyunca yüzlerce yerli ve yabacı turist ziyaret etti.