2 Çocuğuna İstismardan Yargılanıyor

Bodrum’da 2 çocuğuna cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla hakkında dava açılan T.A.’nın yargılanmasına başlandı. Sanığın tutuksuz yargılandığı dava 30 Kasım tarihine ertelendi.

2 Çocuğuna İstismardan Yargılanıyor

İddiaya göre ilçede yaşamını sürdüren T.A., 2019 yılında 1 yaşında ve 3,5 yaşındaki 2 çocuğuna cinsel istismarda bulunmaya başladı. Eşinin bir süre sonra istismarı fark etmesi üzerine şikayette bulundu. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmanın ardından T.A. hakkında, “çocuğun cinsel istismarı, eşine karşı defalarca cinsel saldırıda bulunma ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma” suçlamalarıyla dava açıldı.

Bodrum Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk celsesi bugün görüldü. Duruşmada sanık ve müştekinin beyanları alındı. Sanığın tutuksuz yargılandığı dava, 30 Kasım tarihine ertelendi. Duruşmaya Muğla Barosu adına katılan Av. Özgecan Tut, sanık T.A.’nın çocuğun cinsel istismarı, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma ve cinsel saldırı suçlarından yargılandığını hatırlatarak şöyle dedi;

"Duruşmada ilk olarak sanığın ifadeleri alındı. Akabinde müştekinin beyanlarına geçildi. Biraz uzun süren bir duruşmaydı. Mahkeme 30 Kasım tarihine ertelendi. Biz bu tarz suçlarda gerek Muğla Barosu gerekse müşteki vekilleri olarak her duruşmaya katılıyoruz. Bundan sonra da mücadele devam edeceğiz.”

Müşteki avukatı Meltem Anayaroğlu ise şahsın öz çocuğunu istismar etme suçundan yargılandığını vurgulayarak şunları söyledi;

“Sanık istismarda bulunmaya 2019’da başlamış. Bu sistematik bir şey. Tek bir olay değil. Çocuk da o dönem 4 yaşlarında. Suçun şikayete konu edilmesi epey zaman almış, süreç almış. Çünkü eşi, böyle bir şeyi T.A.’ya yakıştıramamış, emin olamamış. Önce uzun bir süre gözlemiş. Fakat artık şüphe götürmeyecek hale gelince çocuklarının elinden alınmasından ürkmüş. Bu da kendisine bir süre kaybettirmiş. Artık her şeyi göze alınca ‘ben bunun peşine düşeceğim’ diyebildiği anda şikayet etmiş.”

Sanık T.A. ile eşi arasında boşanma davasının sürdüğünü söyleyen Av. Meltem Anayaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Sanık, şikayette bulunan, hak mücadelesine giren kadının hayal gördüğünü iddia ediyor. İddianame düzenlenmiş, Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılacak kadar şüphe uyandıran bir dosyada şikayette bulunan kadın, hayal görmekle suçlanıyor. Aslında ceza kanunumuzda tanımlanan bazı suçlar, tereddütsüz bir şekilde tutuklu olarak yargılanmayı gerektirir. Bu da onlardan bir tanesi. Katalog suç deriz. Katalog suç, çocuğun cinsel istismarı. Ensestten bahsediyoruz. Aslında tutuklu yargılanması gerekir. Ama ne yazık ki bu dosyada yargılama bu şekilde ilerlemiyor. Aslında adli kontrolün içinde yurtdışına çıkış yasağı vardı. Cüzi bir para karşılığında mahkeme bunu kaldırdı. Dolayısıyla sanık istediği şekilde seyahat edebiliyor.”