2. Defa Keşif Yapılacak!..

Milas’ın Boğaziçi Mahallesi’nde yer alan Tuzla Sulak Alanına yakın bölgede Ağaoğlu İnşaat tarafından yapılması planlanan 'Turizm Kenti Projesiyle' ilgili verilen ÇED olumlu kararı, açılan dava sonucunda mahkeme tarafından iptal edilmişti. Bakanlık tarafından yeniden verilen ÇED olumlu kararı sonrasında, Muğla Büyükşehir Belediyesinin açtığı dava kapsamında bugün alanda ikinci defa bilirkişi incelemesi yapılacak.

2. Defa Keşif Yapılacak!..

Ünlü işinsanı Ali Ağaoğlu'nun sahibi olduğu Ağaoğlu İnşaat tarafından Tuzla Sulak Alanı (Bargilya Tuzlası) yakınlarına toplam 4 milyon 454 bin 395 metrekarelik alana Turizm Kenti Projesi yapılması planlanıyor.

Proje için verilen ÇED olumlu kararı için mahkeme tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. İptal kararı sonrasında Ali Ağaoğlu’nun şirketi yeniden başvuru yaptı ve geçtiğimiz Mayıs ayında tekrar ÇED olumlu kararı verildi.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DAVA AÇTI

ÇED olumlu kararı sonrasında Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından tekrar dava açıldı. Dava kapsamında bugün bir kere daha bilirkişi keşfi yapılacak.

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) tarafından keşif öncesi konuyla ilgili yapılan açıklamada, Bargilya Sulak Alanı’nın başının dertten kurtulmadığı belirtilerek; “Bargilya Tuzlası Yaşasın! diyoruz” denildi. MUÇEP’in yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Boğaziçi Bargilya Sulak Alanı'nın da başı dertten kurtulmuyor! Güllük Dalyanı'yla arasındaki ekolojik koridor niteliğindeki alana yapılmak istenen "turizm kenti" projesine Bakanlık bir kez daha ‘ÇED olumlu’ dedi. Mülga Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2009/7 sayılı genelgesi dayanak gösterilerek 'yeni' ÇED süreci başladı. Oysa Muğla 2. İdare Mahkemesi aynı projeye verilen, bir önceki ‘ÇED olumlu’ kararını iptal etmişti. Hukuken, normlar hiyerarşisi içinde genelge, kanunlar ve mahkeme kararlarının üstünde midir? Kâğıt üstünde istediğiniz kadar mükemmel bir rapor hazırlayın, bu verilecek geri dönüşsüz tahribatı makul ve meşru mu kılar? Bugün ikinci bilirkişi keşfi var. Hem bakanlık hem şirket projeden razı olabilir. Biz değiliz! Biz korumaktan yanayız, korumanın en kalıcı yatırım olduğu bilgisi ve bilinciyle, Bargilya Tuzlası Yaşasın diyoruz." denildi.