2 Dekar Araziye Sakız Ağacı Dikildi

Bodrum’da sakız bahçeleri tesis çalışmaları kapsamında sakız ağacı dikimi yapıldı. 

2 Dekar Araziye Sakız Ağacı Dikildi

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünce yürütülen "Itri- Tıbbı , Aromatik ve Boya Bitkilerinin Üretiminin Yaygınlaştırılıp Geliştirilmesi" projesi kapsamında, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde Muğla’da başlayan sakız bahçeleri tesis çalışmaları devam ediyor. 

Bu proje kapsamında 2016-2020 yılları arasında Ula, Marmaris, Datça, Bodrum, Milas, Marmaris ve Fethiye ilçelerinde 18.5 dekar araziye 925 adet sakız ağacı dikimi yapıldı. Ayrıca Orman Bölge ve Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğinde yabani sakız ağaçlarının aşılama uygulamaları da yapılıyor. 

Bodrum’un Çiftlik Mahallesi pazaryerinde başlayan etkinliğe Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Tayfun Yılmaz, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Fahrettin Doğan, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, Bodrum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Melengeç, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı. 

Pazaryerinde yapılan konuşmaların ardından Mehmet Pehlivan isimli üreticinin bahçesine gidilerek zeytinde verimi arttırmak, mantar ve bakteriyel hastalıklardan korumak için 70 yaşında bir zeytin ağacında, uygulamalı budama ve bordo bulamacı yapıldı.

Daha sonra Pehlivan’ın arazisinde 2 dekar alanda sakız ağacı dikimi gerçekleştirildi.