2. EL ARAÇ SATIŞINDA EKSPERTİZ ZORUNLULUĞU BAŞLADI

İkinci el araç satışında bir takım mağduriyetleri sona erdirmek için getirilen ekspertiz...

2. EL ARAÇ SATIŞINDA EKSPERTİZ ZORUNLULUĞU BAŞLADI
İkinci el araç satışında bir takım mağduriyetleri sona erdirmek için getirilen ekspertiz raporu zorunluluğu bugün itibari ile başladı. Araç alım-satımda artık ekspertiz raporu olmadan satış işlemi gerçekleştirilemeyecek.

İkinci el olarak satılacak her araç için rapor almak şart olacak.

Ticaret Bakanlığının yönetmelik değişikliğiyle artık kilometre düşürme, aracın hasarını, kazasını gizleme gibi dolandırıcılıklara kadar varan hileler son bulacak.

Yeni tasarı hakkında bilgiler veren Bodrum General Oto Ekspertiz yetkilisi Üstün Tavşan Türkiye’de yıllık 5,5 milyon aracın el değiştirdiğini bu araçların bir çoğunun hasarlı olarak satışı yapıldığını ve kişilerin 2. El Araba alırken hasar durumunu sorgulamadan veya Ekspertiz yaptırmadan satın aldığını daha sonrasında mağdur olduğunu ifade etti.

TSE BELGESİ OLMASI ŞART

Üstün Tavşan 2. El araba alacak olan kişinin kesinlikle Ekspertiz yaptırmadan 2. El araba almalarını ve Ekspertiz firmasının TSE tarafından verilen MYB (Meslek Yeterlilik Belgesi) sahibi firmaları tercih etmelerini belgesi olmayan firmalardan alınacak raporun Noterde satış yaparken geçerli olmayacağını ifade etti.

OTO EKSPERTİZ NE YAPAR

Araba önce motoru ve alt takımlar kontrol edilir, aracın OBD bağlantısıyla aracın beyindeki hasar kayıtlar sorgulanır daha sonra sırasıyla Yanal kayma, Süspansiyon, Fren testi sonrasında Aracın Performans değerleri ölçülür ve müşteriye rapor halinde sunum yapılır. Bu şekilde 2. El arabayı alacak olan kişinin aklında soru işareti kalmaz ve sonrasında satış yapılır

Ekspertiz raporunda ikinci el motorlu kara taşıtının özellikleri, arıza ve hasar durumu ile kilometre bilgilerine yer verilecekken 8 yaş veya 160 bin kilometrenin üzerindeki ikinci el motorlu kara taşıtları için ekspertiz raporu alınması zorunlu olmayacak.