2 Öğretmen, 1 Doktor Göreve İade Edildi

Bodrum’da 2016 yılında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Eğitim-Sen üyesi 2 öğretmen ile Bodrum Devlet Hastanesi'nde görevli 1 doktor OHAL Komisyonu kararıyla görevlerine iade edildi.

2 Öğretmen, 1 Doktor Göreve İade Edildi

29 Ekim 2016 tarih ve 675 sayılı KHK ile Bodrum’dan Eğitim Sen üyesi 8 öğretmen ihraç edilmişti. Bu öğretmenlerden Turgutreis Sabancı Lisesi İngilizce öğretmeni Başak Karakoç Tarakçı ile Bodrum Anadolu Lisesi beden eğitimi öğretmeni Medeni Akın yaklaşık 5,5 yıl sonra görevlerine iade edildi. Ayrıca Bodrum Devlet Hastanesi’nde görevliyken ihraç edilen ortopedi uzmanı Dr. Başak Coşkun’un da görevine iade edildiği bildirildi. 

Göreve iadelerle ilgili bugün Eğitim-Sen Bodrum Temsilciliğinde bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamayı okuyan sendikanın Bodrum Temsilcisi Yüksel Okyay, alınan bu kararın sevindirici ancak eksik olduğunu ifade ederek, 2016'da 675 sayılı KHK ile görevlerinden ihraç edilen 12 öğretmenden şuana kadar üçünün göreve iade edildiğini diğer öğretmenlerin ise büyük zorluklar yaşadığını belirterek “Eğitim-Sen laik, bilimsel, demokratik, ücretsiz, anadilde eğitim ve barış içinde insanca yaşam mücadelesinden asla vazgeçmeyecektir. Her türlü zulme rağmen bütün ihraç üyelerimiz mutlaka görevlerine dönecektir, ancak bir an önce Oyalama Komisyonu tasfiye edilerek tüm ihraçlarımızın toplu olarak işe iade edilmelerini talep ediyoruz. Geriye dönük tüm haklarının iadesini istiyor, yaşatılan hukuksuz mağduriyet için de manevi tazminatlarının ivedilikle verilmesini istiyoruz” dedi.