27 MAYIS MİLLET İRADESİNE İNDİRİLMİŞ DARBEDİR

Kent Tv ekranlarında yayınlanan Açık Görüş programında gazeteci Fatih Bozoğlu’ nu...

27 MAYIS MİLLET İRADESİNE İNDİRİLMİŞ DARBEDİR
Kent Tv ekranlarında yayınlanan Açık Görüş programında gazeteci Fatih Bozoğlu’ nu konuk eden Ayhan Ongun; Bodrum ve ülke gündeminde yer alan konuları birlikte yorumladılar.

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen “Bodrum karnavalı”nın değerlendirmesiyle başlayan programda her iki yorumcu Bodrum Karnavalının, eğer uluslararası platforma taşınmak isteniyorsa ve Bodrum’ un ismini taşıyan bir etkinlik olacaksa, eğlence ve müzik ağırlıklı da olsa yerel motiflere de yer verilmesi gerektiğini vurguladılar. Tüm eksik ve aksamalarına karşın bu tür organizasyonların turizme katkı sağlayabileceği, ayrıca bu tür, kentin adını taşıyan etkinliklerde mutlaka öncesinden bir düzenleme komitesinin oluşturulması ve kentin tüm örgütlü kesimlerinin burada temsil edilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Programda ele alınan ülke gündemine ilişkin en önemli konulardan biri de bundan tam 50 yıl önce idam edilen dönemin başbakanı Adnan Menderes, Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanı Hasan Polatkan’ ın yaşamlarını yitirmeleriyle sonuçlanan süreçti. Program yapımcısı Ayhan Ongun dönemin değerlendirmesini yaparken şunları söyledi;

“Uygun ortamı ve koşulları hazırlayarak ülke yönetimine el koyan TSK ve destekçileri adil olmayan yargılama yöntem ve koşullarında, seçilmiş siyasileri yargılayarak tarihimize bir kara leke olarak geçen darbeler dönemini başlatmış oldular. Eğer o zaman siyasi irade bu duruma direnebilse ya da TSK böyle bir darbe yapmasaydı belki de 12 Mart ve 12 Eylül darbeleri de olmayacaktı.”

12 Eylül dönemine kadar bayram olarak kutlanan 27 Mayıs darbesini” bu bizim darbemiz, iyidir, masumdur “ diyenlerinde en az darbeciler kadar suçlu olduklarını söyleyen Ongun sözlerine şöyle devam etti;


Ülkemizin en önemli sorunlarından biri de son günlerde yeniden tırmanışa geçen kör terördür. Sivil ve masum halka da yönelen bu terörün durdurulabilmesi için hükümetin başlattığı askeri operasyonlar yeterli değildir. Mutlaka demokratik ve sivil çözümler denemelidir. Şimdilerde ortaya çıkan MİT- PKK görüşmeleri aslında normaldir ve bu tür ilişkilerin sivil otoritenin bilgisi ve talimatıyla yapılmış olmasını yadırgamamak gerekiyor.

Kürt demokrat ve aydınlarının devam eden bu kör terör konusunda tepki koyması ve BDP’nin de demokratik çözümler için TBMM ne gelerek yasama çalışmalarına katılması gerekir.”

Program yapımcısı Ayhan Ongun Kent Tv ekranlarında başlayan yeni program Kent Kürsüsü hakkında da şu bilgileri verdi:

“Özelde Bodrum, genelde ülke gündemini yakından takip ederek sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu konularla ilgili konuklarımızı da stüdyoda ağırlayarak sizler adına sorularımızı yöneltiyoruz. Ancak bu konularda sokaktaki vatandaşın, söyleyecek sözü olduğu halde bunu ifade edecek platform bulamayan insanların sesini duyurmak, görüşlerini ekranlar vasıtasıyla duyurmak amacıyla Kent Kürsüsünü kurduk. Değişik zaman ve mekanlarda sürdüreceğimiz yayınlarda söyleyecek sözü olan herkesi kent Kürsüsüne davet ediyoruz.”