3. Bodrum Caz Festivali Sona Erdi

Kent Medya Grubu'nun da Medya Sponsoru olduğu 3. Bodrum Caz Festivali, “Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Cenk Güray Milas Bandosu” konseri ile sona erdi. 

3. Bodrum Caz Festivali Sona Erdi

Kent Medya Grubu'nun da Medya Sponsoru olduğu 3. Bodrum Caz Festivali, “Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Cenk Güray Milas Bandosu” konseri ile sona erdi. 

Bu yılki teması “Saz ve Caz” olarak belirlenen 3. Bodrum Caz Festivali, 1 Eylül tarihinde Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği’nde Deniz Yıldızları Caz Orkestrası - Hüsnü Şenlendirici konseriyle başlamıştı. Bu sene Rodos Caz Festivali ile kardeş festival olma özelliği taşıyan festival kapsamında Bodrum Kalesi, İskele Meydanı, Off Gümüşlük, Dibeklihan ve The Edition Hotel gibi Yarımada’nın çeşitli mekanlarında birbirinden özel projelerle yerli ve yabancı sanatçılar yer aldı.  

Festival, İskele Meydanı’nda gerçekleştirilen “Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası ve Cenk Güray Milas Bandosu” konseri ile sona erdi. Halka açık şekilde gerçekleştirilen konsere yoğun ilgi vardı. Meydandan geçen yerli ve yabancı turistler de konseri ilgiyle takip etti. 

Konserde bir konuşma yapan Cenk Güray, bir senfoni orkestrası ile geleneksel müziğin buluştuğu bu konserin kendilerini çok heyecanlandırdığını ifade ederek şunları söyledi:

“Festivalin küratörü Özlem Oktar Varoğlu arkadaşımla birkaç senedir hayalini kurduğumuz projeyi bu akşam gerçekleştirmekten dolayı çok huzurluyuz. Zira, ikimizin de ortak düşüncesi cazın geleneksel müzikle bağlantısı üzerinde örtüşüyor. Ama bunun yanında Bodrum’da bir caz festivali olması esasında Bodrum ve Muğla’nın o binlerce yıllık müzik kültürüne uyuyor. Hakikaten Muğla ve Milas yöresi hakikaten çok zengin bir kültüre ev sahipliği yapıyor. Bu kültür tabi ki çok zengin bir müzik geleneği de yanında taşıyor. Özellikle doğaçlama icranın büyük ustaları, kentli müzik geleneği, kırsal müzik geleneği, oyunlar danslar, çok farklı bir ses cümbüşünü beraberinde getiriyor. Biz bunun üzerine düşemez miyiz diye düşündük. Bu sefer de tema etnik müzikle alakalı olunca çok doğru bir zamanda bu proje ortaya çıktı. Bu projenin bir kısmında da çok değerli bir orkestra bize katıldı. Çok değerli müzisyenlerden oluşan Muğla Büyükşehir Belediyesi Orkestrası bize katılarak projeyi çok başka bir noktaya getirdiler. Bir senfoni orkestrası ve geleneksel müzik buluşması.” 

Ege ve Muğla yöresi Türkülerin seslendirildiği konser, beğeni kazandı.