36 Ekipten 125 Sporcu Yarışıyor

2. Bodrum Uluslararası Masters Regatta Kürek Yarışları, 26 – 27 Kasım tarihlerinde 36 ekipten 125 sporcunun katılımıyla yapılıyor.

36 Ekipten 125 Sporcu Yarışıyor

Halikarnas Kürek Kulübü ev sahipliğinde Bitez Koyu’nda düzenlenen yarışlara da 36 ekipten 125 sporcu katıldı. Kadınlar, erkekler ve karışık kategorilerinde 4 kilometrelik parkurda yarışan kürekçiler arasında yabancı sporcular da yer alıyor. 

Dört çifte dümencili deniz küreklerinin kullanıldığı şampiyonada toplam 11 yarış yapılacak. Üç kategoride (dümenciler de dahil olmak üzere) en çok sporcusu madalya alan kulüp, Bodrum Kupası’nın sahibi olacak. 

Kürek Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı, FISA Hakemi Halil Yılmaztürk, yarış hakkında Kent Haber’e yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:

“Bu yarış türü, bizim uzun mesafe dayanıklılık yarışı. Yaş grubu olarak sadece 27 yaş ve üstü sporcuların katılabileceği bir yarış. Hava, deniz küreği için aslında çok düzgün. Hava koşulları çok düzgün diyebilirim. Yani deniz küreği için beklenmeyen bir şey. Deniz küreği daha sert koşullarda yapılabilecek, dalgalı sularda yapılabilecek bir yarış fakat bu olimpik sınıf teknelerinin de yarışabileceği bir suya sahibiz şu anda. Tabi herkes için daha güzel aslında. Dereceler de daha güzel çıkar.”

Deniz küreğinin giderek yaygınlaştığını da sözlerine ekleyen Yılmaztürk, şunları dile getirdi:

“Deniz küreği daha yeni yeni yayılıyor. Yeni bir kategori. Dünya’da da aslında öyle sayılır. 10 yılı geçiyor tabi ama çok hızlı bir şekilde deniz küreği kategorisinin popülaritesi artmaya başladı. Türkiye’de bu çok daha uygun. Biliyorsunuz, her tarafımız denizlerle çevrili. Diğer durgun su küreğini yapmak daha zor. O koşulları sağlamak daha zor ama deniz küreğini Türkiye’de tabi ki daha kolay şekilde yaygınlaştırabiliriz. Dediğim gibi hem Karadeniz’de hem Ege’de hem burada açılan kulüp sayıları artıyor. Bunun da tabi burada seyirci olarak gelen arkadaşların görüp, heveslenip, başlayabileceği çok güzel bir spor. Dolayısıyla buna öncülük eden bütün spor kulüplerine ve arkadaşlara da teşekkür ediyorum.”

Muhabir: Hamdi Yörür