4 Mahalleye Dikkat Çekti!

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber, orman yangınları ile ilgili uyarılarda bulundu. Hükümetin yangın tedbirleri ile ilgili aldığı tedbirlerin kamuoyuna açıklanmasını isteyen Kanber, bu yıl özellikle Torba, Göltürkbükü, Gündoğan, Kızılağaç bölgelerindeki orman alanları için özel önlem alınması uyarısı yaptı.

4 Mahalleye Dikkat Çekti!

İYİ Parti İlçe Başkanı Nevzat Kanber’in açıklaması şöyle:

"Bodrum; 2021 yılının temmuz ve ağustos aylarında yaşadığı yangın felaketlerini unutmadı. Gerekli şekilde mücadele edilemediği için günlerce süren yangınlar, binlerce hektar ormanımızı ve yaban hayatını yok etti, vatandaşlarımızı evinden, toprağından, geçim araçlarından mahrum bıraktı. Sadece Bodrum ve Milas coğrafyasında, 16 bin hektardan fazla alan kül olurken, köyler, ormanlar, zeytinlikler ve tarım alanları alevler altında kaldı, binlerce canlı ise telef oldu. Belediyelerin ve bakanlıkların ortak koordinasyonuyla çözülmesi gereken bir sorun, kötü yönetim pratikleriyle bir felakete dönüştü.

Mevsim sıcaklıklarının artmaya başladığı şu günlerde, ormanlarımız bir kez daha benzer bir tehlike ile karşı karşıya! Ülkemizin bazı bölgelerinden yangın haberleri gelmeye başladı bile! Buna rağmen, Hükümetten ‘tık’ yok! Ortada tek bir çalışma görmüyoruz. Yangın söndürme uçağı ya da helikopteri alındı mı, bilmiyoruz! 
Yer ekiplerinin personel eksikliği giderildi mi? Karada, yangın müdahalesine hazırlıklı donanım ve personel bulunuyor mu?
Bodrum özelinde, Acil Yangın Eylem Planı hazırlandı mı? Afet Koordinasyon Merkezi kuruldu mu? Kurulduysa bu merkez nerede ve kimler görev alıyor? 
Yangın bölgesindeki termik santrallerin, kömür ocaklarının ve stok sahalarının, olası bir yangından etkilenmemesi için yeterli çalışma yapıldı mı?
Yasal değişiklerle ormanlarımızın talana açıldığı, yıkıcı tahribatlara maruz kaldığı bu dönemde, rant peşinde olanların gözünü diktiği Torba, Gölköy, Gündoğan ve Cennet Koy ve Kızılağaç bölgelerinin orman alanlarına özel yangın tedbirleri alındı mı? Bu bölgede acil müdahale birimleri oluşturulması düşünülüyor mu?

Bodrum adına, bu soruların yanıtlarını bekliyoruz. Artık bahane istemiyoruz! Hazırlıklarınızı yapın, önlemlerinizi bir an önce alın! Aksi takdirde; bu yaz Bodrum Yarımadası’nda yaşanabilecek bir orman yangınının müsebbibi, vicdanını siyasete teslim eden kamu yöneticileri ile bu yanlışa ortak olan idareciler olacaktır. Bu konunun takipçisi olacağımızın sözünü veriyoruz. Çünkü bizim bu topraklarda kaybedecek tek bir ağacımız bile kalmadı.