9 Kuruma Şikayet Ettiler...

Bodrum’un Küçükbük Mahallesi sakinleri, meraya arıtılmadan salınan ve sahile kadar ulaşan atık suya çözüm bulunması talebiyle 9 ayrı kuruma 850 imzalı dilekçe gönderdi.

9 Kuruma Şikayet Ettiler...

Gündoğan Küçükbük Mahallesi sakinleri, atık su terfi istasyonunun çalışmadığını, meraya bırakılan atık suyun denize ulaştığını, mahallede ağır bir kokuya sebep olduğunu ve bölgede ishal ve bağırsak hastalıkları vakalarında artış olduğunu ifade eden bir dilekçe hazırladılar. 

Bölge sakinlerinin CİMER, Valilik, Kaymakamlık, Muğla Büyükşehir ve Bodrum Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bodrum İlçe Sağlık Müdürlüğü ile Bodrum İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne gönderdiği dilekçede şu ifadelere yer verildi;

“Bizler, Küçükbük sakinleri olarak büyük bir halk sağlığı tehdidi altındayız. 2023 yaz başından bu yana eski çöp depolama alanı karşısı, Bucak yeri mevkii tepesinde bulunan terfi istasyonu görevini yapmamakta ve kendisine intikal eden atık suları önündeki mera vasfındaki araziye boşaltmaktadır

Bu nedenle sahile kadar uzanan dere kenarındaki evler koku yüzünden rahatsız olmakta ayrıca bu koku Küçükbük sahiline kadar ulaşmaktadır. Yukarıda bahsedilen konu ile ilgili olarak 2021 yılından başlamak üzere değişik sivil toplum örgütleri, mülk sahipleri, ticari işletme sahipleri ayrı ayrı olarak bilinen tüm yetkili mercilere ve CİMER'e konu hakkındaki şikayet ve rahatsızlıklarını bildirmişlerdir.

Şahsen şahit olduğumuz ishal ve bağırsak rahatsızlıkları vakaları beldemizde artık sıradanlaşmıştır. Beldemizde yaşayan insanların sabrı tükenmiş olduğundan derdimizi bir kere ve son defa olmak üzere değerli kamuoyuna, merkezi ve yerel yöneticilere duyurmaktayız. Yukarı da bahsedilen olumsuzlukların acilen giderilmesi hususunu değerli yöneticilerimizden talep etmekteyiz. Aksi takdirde sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istirham ediyoruz.

Bilindiği gibi Anayasanın 56. maddesi, “Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir çevreyi geliştirmek çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir.” der. 

Diğer taraftan çevre kanunu, ilgili maddelerinde bu konu ile yetkili ve görevli olan kamu idarelerini belirlemiştir. Bu açıdan müracaatlarımızı Muğla Vilayeti en büyük mülki amiri olan Valilik olmak üzere Büyük şehir belediyesi ve diğer tüm kamu idarelerinin bilgisine sunulur. Konu ile ilgili yazılı cevaplarınızı sakini olduğumuz Küçükbük Mahallesi muhtarlığına bildirilmesini arz ederiz. 

“NUMUNEDEN ÇIKAN SONUÇ REZALET!”

Bölge sakinlerinden Nihat Koyuncu, “Eskiden tesis yapıldığında, 2 tane de silo yapıldı. Atık su, silolardan pompa sistemiyle doğaya damıtılarak deşarj ediliyordu. Böylece atık su aşağıya gelip direkt denize karışmıyordu. Doğa da bir süre sonra zaten kendisini yeniliyor. MUSKİ, o pompayı bile çalıştırmaktan, siloyu yönetmekten bile aciz. Kaç kere kendilerine talepte bulunmamıza rağmen bir gelişme olmadı. Biz de en son bu yola başvurduk. Burada denizden numuneler alındı, laboratuvara gönderildi. Çıkan sonuç rezalet.” diye konuştu.