AK PARTİ’DEN BASIN AÇIKLAMASI

Ak Parti Bodrum ilçe teşkilatı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Algül, yönetim kurulu...

AK PARTİ’DEN BASIN AÇIKLAMASI
Ak Parti Bodrum ilçe teşkilatı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Algül, yönetim kurulu üyeleri ile beraber Bodrum’un katı atık sorunu hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Bodrum çöplük alanında yapılan açıklamada Başkan Yılmaz Algül, öncelikle yapılan vahşi depolamanın insana ve doğaya olan zararını bir kez daha vurguladı.

Algül: “Bu son derece ilkel yöntem ile yapılan çöp döküm işlemi doğaya büyük zarar vermekte. Bu çöplüklerden oluşan çöp suyu yer altı su kaynaklarımıza karışmakta, oluşan çürüme yaz aylarında dayanılması zor pis bir kokuya dönüşmekte, çürümeyle oluşan metan gazı bu çöplüklerin yanmasına sebep olduğu gibi oluşan ve havaya karışan dumanla da sağlık açısından çok tehlikeli mikro organizmaları solumamıza neden olmaktadır.” cümleleriyle katı atıkların yarattığı zararlardan bahsettiği konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre Bakanlığı'nca, Bodrum yarımadasında yer alan Bodrum ilçesi ve 10 belde belediyesinin katı atık problemlerine çözüm bulmak amacıyla yapılan çalışmalar neticesinde Şubat 2009 tarihinde hazırlanan raporda ; Mumcular belde belediyesi sınırları dahilinde, Sazköy Mülki Hudutları içerisinde Kılıçlar Mevkiinde 305.810 metrekarelik (yaklaşık 30 hektar) bir alan belirlenmişti. Sahanın mülkiyeti Orman Bölge Müdürlüğü’ne aittir.
Seçilen sahanın Bodrum İlçe merkezine uzaklığı 27 km, diğer beldelere uzaklıkları ise Gümüşlük 52 km, Turgutreis 49 km, Yalıkavak 44 km, Gündoğan 41 km, Göltürkbükü 37 km ve Yalıçiftlik 30 km'dir.
Hazırlanan raporda yeni seçilen alanın yaklaşık 40 yıl bölgeye hizmet vermesi ve buna göre de 2050 yılına kadar yarımadada oluşacak atık miktarının 10.130.978 ton, yaklaşık 10 milyon ton olacağı öngörülmektedir. Bu atıkların da yaklaşık %30'unun geri dönüşümle kazandırılabilir atıklar olduğu varsayılırsa 7 milyon ton atık depolanması planlanmaktadır.
Daha önce Bodrum belediyeler birliğince Dereköy’e yapılması istenen Katı Atık Düzenli Depolama Alanı, siz değerli hemşerilerimizin ve konuya duyarlı sivil toplum örgütlerimizce ortaya konulan itirazla ve ilçe teşkilatımızın bu konuyu Ankara’daki ilgili bakanlıklara taşıması sonucu telafisi imkansız bir çevre felaketinin yaşanmasının önüne geçilmiştir.
Bizim inancımız Bodrum Belediyeler Birliği'nce Mumcular Sazköy Bölgesi'ne Katı Atık Düzenli Depolama Alanı yapılmasının bölgeye uzaklığından dolayı taşıma maliyetinin yüksekliği itirazı, çevreye olan sorumluluğumuzdan daha önemli değildir.”