Akbelen’de Yine Eylem Vardı...

Milas'a bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı’nda termik santrale kömür çıkarmak için ağaç kesimine karşı eylemlerini İkizköylüler ve çevreciler, ağaç kesimi ve her gün gerçekleştirilen dinamit patlatmalarına karşı bir eylem düzenledi. Eyleme katılanlar, maden alanı olan ilk nöbet alanına giderek incelemede bulundu.

Akbelen’de Yine Eylem Vardı...

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile bölgedeki 190 parselin maden sahası olarak kullanılmak üzere acele kamulaştırılacağı açıklanmış, Cumhur İttifakı Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Aydın Ayayadın'ın, kararla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan ile doğrudan görüşmesi ve kararın yanlış olduğunu anlatması üzerine yayınlanan 2. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile acele kamulaştırma kararı iptal edilmişti.

Ayaydın'ın bu girişimi sonrası kararın iptal edilmesi siyasette çeşitli tartışmalara neden olurken, alınan son karar kamuyunda olumlu yankı buldu.

Akbelen'de bugün orman alanı girişinde önlem alan jandarma ekipleri, yapılan görüşme sonrası grubun alana girişine izin verdi. Köylüler ve çevreciler slogan atarak jandarma eşliğinde maden sahasına çevrilmek istenen alanda yürüdü. Eyleme CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras ile aralarında Tamer Mandalinci'nin de bulunduğu CHP'nin ilçe belediye başkan adayları ile CHP Muğla Milletvekilleri Cumhur Uzun, Gizem Özcan, Süreyya Öneş Derici de katıldı.

"TOPRAKLARIMIZI RAHAT BIRAKIN"

İkizköy Çevre Komitesi adına açıklama yapan Esra Işık, "Bizler sırf, toprağımızı, ağacımızı savunduk diye baskılara maruz kaldık. En sonunda acele kamulaştırma kararına imza atıldığında dünyamız başımıza yıkıldı. Çünkü bu karar ölüm fermanıydı. Biz hukuki süreçin hazırlık yaparken, bu krar iki gün içinde acele şekilde kaldırıldı. Akbelen'in kırılmayan iradesinin sonucudur. Ne yazık ki hiçbirimiz derin bir nefes alamadık. Köyümüz hala madenin ağır tehdidi altında. İptal edilen kararın yine başımıza gelmeyeceğine nasıl inanabiliriz. Bu topraklardan gidelim diye her şeyi yaptılar. Şiddet uyguladılar, kan kusturdular, dava açtılar. Bu direniş ateşini söndürmeye kimsenin gücü yetmez. Birliğimizin karşısında kimse duramaz. Şirketler cebini dolduracak diye bizleri açlığa, sefalete sürükleyemeyeceksiniz. Bizi topraklarımızdan süremeyeceksiniz. Köylerimizi, topraklarımızı, yaşamlarımızı rahat bırakın. Bize her gün depremi yaşatan dinamit patlamalarını durdurun. Siz durmadan biz asla durmayacağız. Biz dava bitti demeden bu dava bitmez" dedi.

Buluşmada konuşan CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ahmet Aras, şunları dile getirdi:

"Maalesef hektarlarca orman alanımızı burada kaybettik. Süren mücadelede sadece bir Akbelen, İkizköy ismiyle kısıtlanamaz. Bu mücadele yaşam mücadelesidir. İki yıldır ağaçlara sarılan insanları görmeyenler, seçimlerden hemen önce çevre mücadelecisi kesildiler. Onların samimiyetini 1 Nisan'dan sonra göreceğiz. Burada acele kamulaştırma yapılmaya çalışıldı. Cumhuriyetin tüm kazanımlarını satan anlayış, acele kamulaştırma kararını yine sermaye gruplarının menfaatlerini öne alıyor. Resmi Gazete bir karalama defterine çevrilmiştir. Buradaki mücadele hayat ve gelecek mücadelesidir. Burası korunması gereken bir coğrafyadır. İnsanların yaşam hakları ortadan kaldırılıyor. Burada insanlara 'Sen yaşama' diyorlar. Vicdanınıza sesleniyorum. Muğla sadece Okluk Koyundan ibaret değil."

MANDALİNCİ'DEN AKBELEN'E DESTEK

Cumhuriyet Halk Partisi Bodrum Belediye Başkan Adayı Tamer Mandalinci de Akbelen'in maden sahasına dönüştürülmesine karşı mücadele veren İkizköy Halkına ve çevrecilere destek verdi.

Başkan Adayı Mandalinci, CHP Bodrum İlçe Başkanı Tuna Işın, Belediye Meclis Üyesi adayları ve partililerle, İkizköy’e gitti. Akbelen Mevkiinde maden sahası girişinde toplanan köylüler ve çevre örgütü temsilcileriyle görüşen Mandalinci, Akbelen için verilen mücadelede yanlarında olduklarını bildirdi. Akbelen ormanları ve zeytinliklerinin maden sahasına dönüştürülmesi amacıyla geçen hafta verilen Acele Kamulaştırma Kararı’nın ertesi gün iptal edilmesini "seçim öncesi erteleme" olarak yorumlayan çevre örgütü temsilcileri, yaşananların bir tiyatro oyunu olduğunu iddia etti.

Küresel iklim krizinin etkilerini kuraklıkla, susuzlukla, yangınlarla ve agresif hava koşullarıyla yakından yaşandığı bir dönemde, ormanlık alanların rant uğruna yok edilmesine, yeraltı su kaynaklarını yok edecek maden çalışmalarının karşı sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Bodrum Belediye Başkan Adayı Tamer Mandalinci burada verilen mücadelenin her zaman yanında olacaklarını belirtti.