Aktur Arasta’da Renkli Festival

Bitez Mahallesi’nde düzenlenen “Bodrum’da Sarı Yaz –Başrolde Balık” etkinliği, renkli görüntülere sahne oluyor.

Aktur Arasta’da Renkli Festival

Aktur Arasta’da gerçekleştirilen ve yoğun katılımın olduğu festivalde çok sayıda işletme ve yerel üreticinin rengarenk stantları, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak’ın da katıldığı etkinlikte sarı yazda balık bereketinden Bodrum’un yerel kültüründeki balıkçılığa, denizlerin geleceğinden mutfakta atıksız israfsız balık temasına kadar konuşmalar, lezzet deneyimleri ve tadımlar gerçekleştiriliyor. 

4-5 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilen festivalde Bodrum balıkçılığı ile ilgili konuşmalar, ünlü balık restoranlarının özel lezzetlerinin sunulduğu tadımlar, açık mutfakta sürpriz tarifler yer alıyor. 

Festival sorumlularından Nalan Melis Özer, Kent Haber’e yaptığı açıklamada şunları dile getirdi;

“Sarı yaz, bence Bodrum’un en güzel zamanı. Ekim ve Kasım aylarına denk gelen bir dönem. Hava muhteşem, balık bol. Bence Bodrum’da keyif yapmak ve denizin tadını çıkarmak için şahane bir dönem. Etkinliğimiz Cumartesi ve Pazar günü yapılıyor. Balıkçılık ile ilgili sohbetler, belgesel gösterimleri, tadımlar mevcut. İlgi inanılmaz şekilde çok. Ben de şaşkınım şu anda. Neredeyse tüm Bodrum burada. Bu bizim için mutluluk verici bir şey. Biz ilerleyen yıllarda bu etkinliği yurtdışına da açmak istiyoruz. İnşallah yabancı misafirlerimizi de ağırlarız.”

Festivalin amacından da bahseden Özer, konuşmasını şu sözlerle noktaladı;

“Etkinliğin en önemli amacı, gelen misafirlere sarı yazın güzelliğini yaşatmak. Konsept turizm anlayışıyla da balık unsurunu gastronomide işleyerek Bodrum için bir değer yaratmak.”