Başkonsolostan Yeni Yıl Kokteyli

Almanya'nın İzmir Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig ve Almanya Muğla Fahri Konsolosu Gülay Kaman Kaplan, Bodrum’da bir yeni yıl kokteyli düzenledi.

Başkonsolostan Yeni Yıl Kokteyli

Bitez Mahallesi’ndeki Savra Bodrum Restoran & Butik Otel’de gerçekleştirilen kokteyle Dr. Rainer Lassig ve Gülay Kaman Kaplan’ın yanı sıra Bodrum Belediye Başkan Yardımcıları Hüseyin Tutkun ile Emel Çakaloğlu ve aralarında Alman vatandaşlarının da bulunduğu davetliler katıldı.

Gecede bir konuşma yapan İzmir Almanya Başkonsolosu Dr. Rainer Lassig, şunları dile getirdi:

“Ege Bölgesi Başkonsolosu olarak, Muğla ili Fahri Konsolosu ile birlikte yıl yeni yıl vesilesiyle vermiş olduğumuz ortak davetimize hepinizin iştirak etmiş olmanızdan dolayı çok mutluyum. Geride bırakmış olduğumuz bu yıl da Türk Alman ilişkileri iyi yönde gelişti. Türkiye`de yapılmış olan yerel seçimler sayesinde bu ülkede insanların demokrasi için mücadele ettiği görülmektedir. Ve siyasetçilerimizin yakın teması devam etmekte: Bu ay sonunda Ankara da Alman başbakanı Angela Merkel`in siyasi temaslarda bulunması öngörülmektedir. Aynı zamanda ekonomik ilişkiler de olumlu yönde gelişti. Almanya, Türkiye’nin en büyük ekonomi partneri ve Türkiye’de ise Ege Bölgesinin en büyük ekonomi partneri. Özellikle Bodrum bölgesinde Alman turist sayısının eski seviyesine ulaşmak üzere olduğunu ve daha da artmakta olduğunu fark etmişsinizdir.”

“Thomas Cook tur operatörünün ödeme yapamama durumu Alman ve Türk tur operatörlerinin ortak çalışmaları ve devreye giren sigortaların sayesinde en profesyonel şekilde giderildi” diyerek açıklamasına devam eden Lassig, konuşmasına şöyle devam etti:

“Siyasi gündemin iniş ve çıkışlı ilişkilerin haricinde derin tarihi ve toplumsal Türk Alman dostluğunu korumamız ve geliştirmemiz gerekir. Burada bu akşam bulunan her bir kişi, Türk-Alman ilişkilerine özel ilgi duyan bizler. Sizler Türk Alman ilişkilerinin korunması ve daha da gelişmesine katkı sağlıyorsunuz. Bunun için hepinize içtenlikle teşekkür ederim. Bu akşam özellikle içtenlikle teşekkür etmek istediğim kişi ise bizim Bodrum ve Muğla ili Fahri Konsolosumuz Sayın Kaman Kaplan. Bu onurlu görevi yıllardır Almanya Federal Cumhuriyeti için yürütüyor. Sevgili Bayan Kaman Kaplan, Dışişleri Bakanlığımız, İzmir Başkonsolosluğumuz ve görev alanınızda bulunan tüm Almanlar veya Almanya ile bağları bulunan kişiler çalışmalarınızı çok takdir ediyor! Ne yazık ki bu yılın haziran ayında Almanya da farklı bir göreve başlamak üzere Türkiye`den ayrılmak durumundayım. Dolaysıyla bu akşam gerçekleşen yeni yıl davetimiz benim için aynı zamanda Bodrum`dan veda niteliğindedir. Size ve ailelerinize mutlu, başarılı ve en önemlisi sağlıklı bir 2020 yılı diliyorum.”

Almanya Muğla Fahri Konsolosu Gülay Kaman Kaplan ise yaptığı konuşmada aralarında belediye başkan yardımcılarının da bulunduğu davete katılım gösterenlere teşekkür etti.