Alt Ligler Sezonu Kapattı...

Futbolda aralarında Bodrumspor Başkanı Rıza Karakaya'nın da olduğu, 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği temsilcileri, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) yöneticileriyle bir araya geldi. TFF Yönetim Kurulu, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig, ayrıca Spor Toto Bölgesel Amatör Lig'lerinin oynatılmamasına karar verdi.

Alt Ligler Sezonu Kapattı...

TFF'nin Riva'daki tesislerinde gerçekleştirilen toplantıya, TFF Başkanı Nihat Özdemir, birinci başkan vekili Servet Yardımcı, başkan vekili Mehmet Baykan, icra kurulu üyesi Hamit Altıntop, 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Başkanı Volkan Can, başkan vekili Cengiz Günaydın ile birlik yöneticileri katıldı.

Toplantıda TFF'den, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle ertelenen ve 18 Temmuz'da devam edeceği açıklanan TFF 2. Lig ile TFF 3. Lig'le ilgili bu kararın yeniden gözden geçirilmesi talep edildi.

Kulüpler Birliği Yönetiminde yer alan Bodrum Belediyesi Bodrumspor Başkanı Rıza Karakaya toplantı sonrası yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:

“TFF'deki toplantı sona erdi. Kulüpler Birliği olarak fiziki şartlar, maliyet, sıcaklık, maç takvimi ve maçtan 2 gün önce test konularındaki handikaplar üzerinde Sayın TFF Başkanımız Nihat Özdemir ve yönetim kurulu ile hem fikir olduk. 11 başkan liglerin oynanmamasını, nasıl tescil edileceği konusunda TFF'ye güvendiğimizi beyan ederek, görüş belirtmedik. TFF yönetimi kararı en kısa zamanda kararı açıklayacak. Toplantıda oynanmaması konusunda oy birliği oldu. Şimdi yapmamız gereken TFF'nin kararını açıklamasını beklemek. Başkanımız Nihat Özdemir ve yönetimine teşekkürlerimizi sunuyorum.”

Görüşmenin ardından Volkan Can açıklamalarda bulundu. Volkan Can, kulüplerin lige devam etmek istemediğini belirterek, "TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum. Bizi 1 yıldan beri üvey evlatlıktan çıkarıp öz evlatlığa aldılar. Her derdimizi toplantılarda veya bizleri arayarak dinlediler. Bizim bir ay öncesinde bir dilekçemiz vardı. Aynı dilekçeyi geçen hafta bir kez daha sunmuştuk ama maçların oynanacağı açıklandı. Buna 89 kulübümüzün haklı itirazları var. Onu değerlendirmek amacıyla bir toplantı yaptık. Bu toplantıda da başkanımız bizi dinledi. Çekincelerimizle ilgili kulüp başkanlarımıza söz hakkı verdi. Başkanımız da yarın yönetim kurulunu tekrar toplayarak değerlendirmeye alacak" diye konuştu.

Can, çıkacak kararı federasyona bıraktıklarını vurgulayarak, "Buraya hiçbir maddeyle gelmedik. Bunda 89 kulübün vebali var. Düşme, çıkma veya şampiyonlukla ilgili bir şey istemedik. Sadece Türk futbolu ve sağlık için kalan 6 maçı oynamamayı istedik. İçeriğini TFF'ye bıraktık. İnşallah bunda da başarılı oluruz. Futbolcu kardeşlerimizin temmuz sıcağında maç oynamak zorunda kalmamaları için elimizden geleni yaptık. Bundan sonra top federasyonumuzda. Alacakları her karara saygılıyız." ifadelerini kullandı.

TFF TESCİL FORMATINI DAHA SONRA AÇIKLAYACAK

Türkiye Futbol Federasyonu da toplantının ardından yaptığı açıklamada salgın nedeniyle ertelenen 2. ve 3. Lig'de sezonun sona erdiğini duyurdu.

Türkiye Futbol Federasyonu, 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği yönetiminin sezonun kalan kısmını oynanama talebine olumlu yanıt vererek sezonun devam etmeyeceğini duyurdu. TFF liglerin tescil formatı ile ilgili kararını önümüzdeki günlerde açıklayacağını da ekledi. TFF'den yapılan açıklama şöyle;

"Toplantıda kulüpler, liglerin oynanmamasını talep ederken, nasıl tescil edileceğini TFF Yönetim Kurulu'na bırakmıştır. Kulüp temsilcileri ile karşılıklı mutabık kalındığı üzere, söz konusu talebi TFF Yönetim Kurulu değerlendirmiş olup, TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig, ayrıca Spor Toto Bölgesel Amatör Lig'lerinin oynatılmamasına karar vermiştir. TFF'nin liglerin tescil formatı ile ilgili kararı önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Kararın kulüplerimiz ve Türk futbolu için hayırlı olmasını dileriz."