Arazi Tahsisi Tartışma Konusu Oldu

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un sahibi olduğu MRA Turizm ve Otel İşletmeciliği A.Ş.'nin, Bodrum'un Türkbükü Mahallesi'nde yaptığı 5 yıldızlı tatil köyü projesi ile ilgili tahsis iddiaları ulusal basında gündem olduktan sonra yerel siyasetten tepki açıklamaları geldi. Bakan Ersoy, gazeteci Cüneyt Özdemir'e yaptığı açıklamada iddiaların gerçeği yansıtmadığını ve çarpıtıldığını belirtirken, tartışma konusu olan 25 dönümlük ek arazi tahsisinin 2012 yılında yapıldığı ortaya çıktı.

Arazi Tahsisi Tartışma Konusu Oldu

Önceki gün Bilal Çelik'in BirGün'de yer alan haberinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Bakan Ersoy’un ana hissedarı olduğu şirketin Türkbükü’nde yaptığı 5 yıldızlı tatil köyü projesine, 25 bin metrekarelik orman arazisinin dahil edilmesine onay verdiği iddia edilmişti. 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a ait Ersoy Otelcilik, Aralık 2020’de Bodrum Hilton Türkbükü Otel’i bünyesinde bulunduran Azerbaycan merkezli ISR Holding’in bir şirketi olan ISR Turizm’i satın aldı. Satın alınan ISR Holding’in ismi 15 Ocak 2021’de MRA Turizm ve Otel İşletmeciliği A.Ş. olarak değiştirildi. Şirketin devriyle otel satın alındıktan sonra, mevcut tesisin yıkılıp yerine 5 yıldızlı tatil köyü yapılması kararı alındı.

TAHSİS 2014'DE, 2022'DE YER DEĞİŞİKLİĞİ VAR...

Kent Haber'in son tartışmalarla ilgili edindiği bilgilere göre ise ISR Turizm, 2000 yılı ocak ayında turizm tesisi yapmak üzere kesin tahsisi yapılan 115 dönümlük arazisine ilave olarak komşu parseldeki 25 dönümlük hazine arazisi için 2012 yılında başvuruda bulundu ve talep 2012 yılında uygun görülerek onaylandı. Ön iznin ardından, 2014 yılında parsel ile ilgili planlama süreci tamamlanarak, arazinin kesin tahsisi şirkete yapıldı. Şirketin 2020 yılı sonunda Ersoy Otelciliğe geçmesiyle bu tahsis de el değiştirmiş oldu.  

Tahsisi devralan MRA Turizm ve Otel İşletmeciliği A.Ş.'nin, 2012 yılında ek alan olarak verilmesi uygun görülen arazide yoğun ağaç dokusu bulunması nedeniyle, ağaç kesilmemesi adına tesisin arka kısımda bulunan ve ağaç yoğunluğu çok daha az olan arazi ile yer değiştirme isteğiyle başvuruda bulundu. Başvuruyla ilgili inceleme süreçlerinin ardından, Mart ayının sonunda yer değişikliği başvurusunun kabul edildiği öğrenildi.

Öte yandan Ersoy Otelcilik tarafından devir alınan tesisin mevcut yatak kapasitesi 1098 iken yeni yapılacak tesiste bu kapasitenin 870 yatağa düşürüldüğü de edinilen bilgiler arasında. 

Merkezi Antalya’da olan Ersoy Otelciliğin Voyage Otel Belek ve Max Royal Kemer ve Bodrum'daki bu oteliyle birlikte, üç oteli bulunuyor.  

İYİ PARTİ'DEN TEPKİ AÇIKLAMASI

Öte yandan İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanı Nevzat Kanber de konuyla ilgili bir basın açıklaması yayımladı. Sert ifadelerle dolu açıklamasında Bakan Ersoy'a eleştiriler yönelten Kanber, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir bakanı, kendi şirketi için memleketin ormanını, arazisini şahsına tahsis edemez! O koltukta bir dakika bile oturamaz! Kendi bakanlığına tahsis için başvurup, kendi eliyle onaylayan bakan olarak Türkiye tarihine geçen Sayın Mehmet Nuri Ersoy’u istifaya davet ediyoruz. Bir dakika bile o koltukta oturmamalıdır." dedi.

Kanber açıklamasının sonunda MHP İlçe Başkanı İbrahim Bilgi'ye de seslenerek "İktidar partisinin küçük ortağına da bir sözümüz olacak! Bodrum’un derdine düşmüş gibi yana yakıla ‘ittifak’ çağrıları yapan MHP İlçe Başkanı İbrahim Bilgi, Turizm Bakanı’nın inşa edeceği otel için 25 dönümlük orman arazisini şahsına tahsis etmesi konusunda ne düşünüyor çok merak ediyoruz! Tıpkı sizin de söylediğiniz gibi “Bodrum’un gidişatı hiç iç açıcı değil!” ifadelerini kullandı.