Ayaydın, Projelerini Anlattı

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof. Dr. Aydın Ayaydın basın mensupları ile bir araya geldi.

Ayaydın, Projelerini Anlattı

AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Prof Dr Aydın Ayaydın, Bodrumlu gazetecilerle sohbet toplantısında bir araya geldi.

Projelerini anlatan Ayaydın, "AK Parti gelirse içkili mekanlar kapanır, konserler iptal edilir" şeklindeki söylentileri sorulması üzerine "Böyle bir şeyin olması mümkün mü? Proje üreterek karşıma çıkamayanlar, üstelik belediyecilik sınavından geçemeyip kalanlar, halkımı, esnafımı, gencimi böyle dedikodularla korkutmaya, oyuna ipotek koymaya çalışıyor. Kökünden yalan bir dedikodu. İsteyen istediği gibi yaşayacak. İçkisini içmek isteyen içecek. Kim nasıl yaşıyorsa öyle yaşamaya devam edecek. Konserler iptal edilecekmiş. Tam tersine biz tüm Muğla’yı sosyal ve kültürel anlamda etkinliğe boğacağız. Gençlerin en çok aradığı ortamı yaratacağız. Bu şehre konserlerle, sergilerle, sinema, tiyatro gibi etkinliklerle, fuarlarla ruh kazandıracağız. 12 ay yaşayan cıvıl cıvıl bir şehir yaratacağız" cevabını verdi. 

Ayaydın, kıyıların korunacağını, kimseye özel rant yaratacak düzenleme yapılmayacağını ifade etti. 

Kadın haklarıyla alakalı bir soru üzerine de Ayaydın şöyle konuştu:

"Büyükşehir belediyesinde tam zamanlı 2 avukat sadece kadınlarımızın sorunları ile ilgilenecek. Ayrıca sığınma evlerimiz olacak. Çalışan kadınlarımız için de kar amacı gütmeyen kreşler yapacağız."

Gençlere çok inandığını ve onları destekleyeceğini ifade eden Ayaydın, spor tesisleri ile gençlere her türlü sporu en iyi şartlarda yapacakları zemini hazırlayacaklarını belirtti. 

Ayaydın, yeni Bodrum Stadı ile ilgili de şunları söyledi:

"Geçen yıl Pendikspor’u yense Süper Lige çıkacak bir takım vardı, ancak o ayarda stad yoktu. 2024 yatırım programına alındı. İlçemize 12 bin kişi kapasiteli çok modern bir stad yapılacak. Burası aynı zamanda bir spor kompleksi olacak. Salon sporları ve yüzme için de ek tesisler olacak."

 

 

Bodrum başta olmak üzere tüm Muğla’nın birikmiş ve acil çözülmesi gereken dağ gibi sorunları olduğunu belirten Ayaydın "Turizm sezonu başlıyor. 1 Nisan'da hayırlı olsun ziyareti dahi kabul edecek vaktimiz olmayacak, hemen kolları sıvayacağız. Gece gündüz çok çalışacağız." dedi ve Bodrum’u ilgilendiren bazı projelerini şöyle sıraladı:

 "Bodrum’un susuz kalmaması için alternatifli çözüm yolları devreye girecek. Bodrum Barajı için STK’ların itirazları dikkate alınıp, endişeler giderilerek yeni bir ÇED raporu ile süreç başlatılacak. Kesin çözüm bulununcaya kadar Bodrum’un yıllık su ihtiyacı olan 33.5 milyon metreküpü tamamlayacak şekilde DSİ’den ek kaynakla ve gerekirse deniz suyu arıtılarak çözüm bulunacak. Su faturalarında indirim sağlanacak. Su isale hattında sürekli patlayan CTP tipi borular günün şartlarına uygun çelik borularla değiştirilecek. Her türlü bakım-onarımları zamanında yapılacak. Zaten olmayan suyun patlayan borularla boşa akması önlenecek. Kış aylarında yoğun yağışla beraber sel basan cadde ve sokakların altyapısı ıslah edilecek.

Göreve gelir gelmez başta şehir merkezi olmak üzere Konacık, Gümbet, Bitez, Ortakent, Akyarlar, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Gündoğan, Göltürkbükü, Mumcular’daki bütün yollar onarılacak, asfaltlanacak sezona hazır hale getirilecek. Sezon sonunda altyapı çalışmalarına ağırlık verilecek. Bodrum’un şehir merkezindeki trafik çilesini ortadan kaldırmak için Torba ile Turgutreis arasında Bodrum Çevre Yolu yapılması konusunda Karayolları Genel Müdürlüğü ile işbirliği yapılacak.

Yapımı devam eden ancak bir türlü bitirilemeyen Yalıkavak-Ortakent yolunun, Yalıkavak Kavşağı’ndan Ortakent Kavşağı’na kadar duble yol olacak şekilde süratle bitirilmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında işbirliği yapılacak.

 Bodrum şehir merkezindeki yoğunluğu artırmadan Bodrum-Milas arasında mümkünse Hazine arazisi veya Büyükşehir Belediyesi’ne ait arazi üzerinde, yoksa gerekirse üçüncü şahıslardan arsa toplayarak veya istimlak ederek 10 bin civarında konut yapılacak. Bu konutların bir bölümü Bodrum’daki kamu görevlilerine lojman tahsisi için devlete satılacak. Kalan konutlar ise kar amacı gütmeden konutu olmayanlara satılacak. Böylece Bodrum’daki yüksek kiraların dengelenmesi sağlanacak.

Bodrum şehir merkezinde yoğunluk yaratacak yapılaşmaya kesinlikle gidilmeyecek. Uygun alanlarda yapılacak yeni konutlar az katlı olacak ve Muğla mimarisine sadık kalınacak. Kıyıları işgal eden kaçak tesislere göz yumulmayacak.

Vatandaş denizle buluşacak. Son derece modern, her türlü ihtiyaca cevap verebilen aynı zamanda da ucuz, güvenli halk plajları yapılacak."