AYKUT ÖZET BÜYÜKLERE MASALLAR ANLATTI

Arkeolog Aykut Özet “Mitolojiden Esintiler” konulu söyleşi ile Dibeklihan’ın büyülü...

AYKUT ÖZET BÜYÜKLERE MASALLAR ANLATTI
Arkeolog Aykut Özet “Mitolojiden Esintiler” konulu söyleşi ile Dibeklihan’ın büyülü atmosferinde büyüklere masallar anlattı.

Dibeklihan Kültür Sanat Köyü’ndeki Geleneksel Arkeoloji Anlatımları kapsamında arkeolog Aykut Özet “Mitolojiden Esintiler” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesinden Emekli Müdür Yardımcısı Arkeolog Aykut Özet, Dibeklihan Sanat Köyünde gerçekleştirdiği sunumda mitolojinin hem kendi çağında hem de daha sonraki yüz yılarda ortaya çıkan dinlere dayanak oluşturduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi:

“Mitoloji eski Yunancada Mitologeyn diye bir kelimeden gelir, masal anlatmak demek. Aslında ben de bu büyülü mekanda biraz masal anlatacağım. Mitolojiden masallar, esintiler diyebiliriz. Mitoloji hem kendi mensup olduğu dinde hem de daha sonra çıkartılan dinlerde bir basamak, destek, dayanak olmuştur. O dinler de bu mitolojiye dayanarak ortaya çıkmıştır. Zaten konuşmamda bunları teker teker anlatacağım.”

Arkeolog Aykut Özet “Mitolojiden Esintiler” konulu söyleşisinde ilk güzellik yarışmasından, birinci dünya savaşından, şarabın keşfedilişinden, Anadolu tanrılarından bahsetti.

Dibeklihan Sanat Köyünde Aykut Özet tarafından gerçekleştirilen söyleşiyi mitolojiyi sevenler büyük bir dikkatle dinlediler.